Pentagon upozorava Indiju na pretnju Kine

Pentagon upozorava Indiju na pretnju Kine

Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin ugostio je u ponedeljak svog indijskog kolegu Rajnata Singa, pozivajući na bliže vojne veze između zemalja i upozoravajući na bezbednosne pretnje koje predstavljaju Kina i Rusija.

„Sastajemo se u kritičnom trenutku u američko-indijskom odbrambenom partnerstvu“, rekao je Ostin Singu na početku razgovora u ponedeljak. On je dodao da i Vašington i Nju Delhi veruju u „slobodan i otvoren Indo-Pacifik” zasnovan na poštovanju nacionalnog suvereniteta i vladavine prava, ali „mi se suočavamo sa hitnim i sve većim izazovima za ovu zajedničku viziju”.

Peking podriva bezbednost u regionu gradeći „infrastrukturu dvostruke namene” duž svoje granice sa Indijom i postavljajući nezakonite teritorijalne pretenzije u Južnom kineskom moru, rekao je Ostin. „Sjedinjene Države stoje uz Indiju u odbrani njihovih suverenih interesa“, obećao je on.

Ostin je tvrdio da, kao i Kina, Rusija pokušava „silom da promeni status kvo“, dodajući da „ruska invazija na Ukrajinu i humanitarno razaranje koje je izazvala su očigledni pokušaji da se podri međunarodni poredak koji je zasnovan na pravilima i principe koje delimo“.

Američki šef odbrane rekao je da je Indija, kao najveća svetska demokratija, „centralna za ovaj poredak zasnovan na pravilima“ i pozvao na saradnju sa „partnerima istomišljenika“. Te veze mogu uključivati zajednički razvoj oružja.

Ostin i Sing su svoje razgovore pratili tako što su održali takozvani sastanak 2+2 sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom i indijskim ministrom spoljnih poslova Subramanjamom Džaišankarom. „Ovo je važan trenutak u globalnim poslovima i mislim da je kao rezultat toga ovo partnerstvo još značajnije i vitalnije“, rekao je Blinken.

Međutim, partnerstvo je zategnuto poslednjih nedelja usred napora SAD i njihovih zapadnih saveznika da kazne i izoluju Rusiju zbog sukoba u Ukrajini. Krajem prošlog meseca, visoki zvaničnik američke nacionalne bezbednosti upozorio je Indiju da će biti „posledica“ za zemlje koje pokušaju da „zaobiđu“ kampanju sankcija Vašingtona protiv Moskve.

„Želimo da sve zemlje, posebno naši saveznici i partneri, ne stvaraju mehanizme koji podržavaju rublju i koji pokušavaju da potkopaju finansijski sistem zasnovan na dolarima“, rekao je zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Dalip Sing novinarima tokom posete Nju Delhiju. 31. marta.

Glavni ekonomski savetnik predsednika Džoa Bajdena, Brajan Diz, ponovio je tu zabrinutost prošle nedelje, rekavši da je Vašington upozorio Indiju da će se suočiti sa značajnim i dugoročnim troškovima ako se strateški uskladi sa Rusijom. „Sigurno postoje oblasti u kojima smo bili razočarani odlukama Kine i Indije, u kontekstu invazije“, rekao je on.

Indija je odbila da uvede sankcije Rusiji i povećala je kupovinu ruske nafte. Indijski i ruski zvaničnici su takođe razgovarali o mehanizmu plaćanja rublja-rupija za trgovinu između zemalja, zaobilazeći dolar i evro.

Još jedan izvor napetosti između Vašingtona i Nju Delhija je istorijsko oslanjanje Indije na oružje ruske proizvodnje. Indija je naručila pet protivvazdušnih sistema S-400 od Rusije – uprkos upozorenju SAD na sporazum vredan 5,5 milijardi dolara – i navodno ima opciju da kupi još raketa zemlja-vazduh.

Ostin je prošle nedelje rekao američkim zakonodavcima da nije u najboljem interesu Indije da nastavi da kupuje rusko oružje, a Pentagon sarađuje sa Nju Delhijem na smanjenju oslanjanja na Moskvu.