Pentagon priznaje nove napade na američke baze

Pentagon priznaje nove napade na američke baze

Američka vojska će rasporediti 900 vojnika na Bliskom istoku kako bi ojačala svoje „sposobnosti zaštite snaga“, rekli su zvaničnici. Osoblje će upravljati novim baterijama protivvazdušne odbrane poslate u region usred niza napada na američke trupe u Siriji i Iraku.

Pentagon je takođe potvrdio još najmanje tri pokušaja napada bespilotnim letelicama i raketama na američke baze širom Iraka i Sirije, nakon niza napada poslednjih nedelja, uključujući onaj u kome je 20 vojnika zadobilo „manje povrede“, prema američkoj Centralnoj komandi.

Obraćajući se novinarima u četvrtak, sekretar za štampu Pentagona brigadni general Pat Rajder rekao je da su neki od vojnika već stigli na Bliski istok, dok će ostali uskoro napustiti svoje baze u Sjedinjenim Državama.

„Odeljenje [odbrane] ostaje potpuno fokusirano na podršku odbrambenim potrebama Izraela nakon terorističkih napada Hamasa, odvraćanje šireg regionalnog sukoba i obezbeđivanje zaštite snaga za naše trupe koje služe u regionu“, rekao je on, govoreći o smrtonosnom napadu Palestinska oružana grupa ranije ovog meseca.

Nedavno su američke snage ponovo gađane u Iraku, ali prema Rajderovim rečima napad nije uspeo. Od 17. oktobra, američke trupe bile su gađane ukupno 16 puta, a zvaničnici su krivili grupe „koje podržavaju [Korpus garde islamske revolucije] i iranski režim“.

900 vojnika će upravljati raznim sistemima protivvazdušne odbrane nedavno stacioniranim na Bliskom istoku, uključujući bateriju Terminal High Altitude Area Defense (THAAD), raketne platforme Patriot i sisteme protivvazdušne odbrane Avenger, rekao je Rajder.

Iako nije precizirao odredište vojnika, Rajder je rekao da oni neće biti raspoređeni u Izrael niti učestvovati u tamošnjim neprijateljstvima, dodajući da taj potez umesto toga ima za cilj „podržati regionalne napore za odvraćanje“.

Talas napada na američke vojne ispostave dolazi usred nove runde borbi između Izraela i palestinskih militanata u Gazi, pokrenutih nakon što je teroristički napad Hamasa odneo oko 1.400 života. Izraelske snage udarile su palestinsku enklavu vazdušnim udarima u nedeljama od tada, ubivši više od 7.000 ljudi, prema lokalnim zvaničnicima, i sada pripremaju kopnenu invaziju.

Američki zvaničnici su ranije najavili raspoređivanje 2.000 marinaca i mornara u vodama kod izraelske obale kao deo „demonstracije sile“ u regionu i poslali dve udarne grupe nosača aviona u Sredozemno more. Ovim potezima trebalo je da se „pošalje poruka odvraćanja Iranu i libanskoj militantnoj grupi Hezbolah“, rekao je neimenovani zvaničnik za CNN.

Vašington trenutno ima oko 2.500 vojnika u Iraku, i do 1.000 u Siriji, gde oni i dalje zauzimaju ključna naftna polja i prelaze reke Eufrat uz podršku milicija koje predvode Kurdi. Iako Bagdad dozvoljava američkim snagama da ostanu u Iraku, vlada u Damasku je više puta osuđivala njihovo prisustvo u susednoj Siriji kao nezakonito po međunarodnom pravu.