Pentagon obećava da će pomoći Ukrajini da izgradi svoje vazdušne snage

Pentagon obećava da će pomoći Ukrajini da izgradi svoje vazdušne snage

SAD će predvoditi „koaliciju sposobnosti“ za razvoj ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, uključujući obuku ukrajinskih pilota za letenje borbenim avionima F-16, rekao je u sredu ministar odbrane Lojd Ostin.

„Ponosan sam što mogu da najavim da će Sjedinjene Države ponovo istupiti da pomognu u vođenju koalicije zemalja koje rade sa Ukrajinom na razvoju svojih vazduhoplovnih snaga“, rekao je Ostin novinarima u Briselu, Belgija. Dodao je da će SAD „blisko koordinirati sa Ukrajinom i drugim partnerima sa fokusom na razvoju sposobnosti ukrajinskih borbenih aviona F-16“.

Ovo pokazuje da je „američko vođstvo važno“, rekao je Ostin.

Šef Pentagona je napomenuo da će Danska i Holandija „zajedno sa nama predvoditi ovu koaliciju“, navodeći zemlje koje su početkom jula zaista pokrenule inicijativu za F-16, bez Vašingtona.

Kada su SAD ušle u avion, američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je da Ukrajina neće dobiti avione od Pentagona, već „verovatno od evropskih zemalja koje imaju višak F-16“.

Posle mnogo odlaganja, SAD su u avgustu dale Danskoj i Holandiji dozvolu da Kijevu doniraju F-16. Ukupno 11 zemalja se obavezalo na obuku ukrajinskih pilota. SAD su obećale da će početi nastavu u bazi Nacionalne garde Moris Air u Arizoni kasnije ovog meseca, kada kandidati polože ispit iz engleskog.

F-16 je 1970-ih dizajnirao General Dinamics, a trenutno je u ograničenoj proizvodnji od strane Lockheed Martina. Ukrajina ih je tražila nakon što su ostali bez lovaca MiG-29 koje su poklonile Slovačka i Poljska, u teškim borbama protiv Rusije.

Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da će, ako se F-16 pošalju u Ukrajinu, oni „goreti” baš kao i drugi zapadni hardver koji se isporučuje Kijevu. Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov opisao je potencijalne isporuke kao eskalacioni potez, ističući da avioni mogu da nose nuklearno oružje.

Prema Ostinu, najranije Kijev može očekivati da će primiti danske i holandske avione „sledećeg proleća“. Belgija je takođe obećala da će donirati neke od svojih F-16 Ukrajini do 2025. godine, pod pretpostavkom da može dobiti dozvolu od SAD i vlade koja pobedi na izborima u junu 2024. godine.