Pentagon nastoji da promeni dinamiku u ratu u Ukrajini

Pentagon nastoji da promeni dinamiku u ratu u Ukrajini

VAŠINGTON – Sjedinjene Države imaju za cilj da razbiju dinamiku ratovanja i skoro zamrznute linije fronta u Ukrajini novonajavljenim vojnim kapacitetima za koje se nadaju da će udahnuti novi zamah u bitku Kijeva protiv ruskih snaga, rekao je visoki zvaničnik Pentagona, prenosi Rojters.

Ali Kolin Kal, glavni politički savetnik Pentagona, rekao je da Pentagon još uvek nije spreman da odgovori na pozive Kijeva za glavne borbene tenkove M1 Abrams koji gutaju gas.

Samo mislim da još nismo tamo“, rekao je Kal, koji se upravo vratio sa putovanja u Ukrajinu. „Abramsov tenk je veoma komplikovan deo opreme. Skup je. Teško je trenirati na njemu. Ima mlazni motor.“

Kalove izjave usledile su uoči ovonedeljnog okupljanja najviših zvaničnika odbrane iz desetina zemalja u američkoj vazduhoplovnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj kako bi koordinirali vojnu pomoć Kijevu.

Sjedinjene Države su posvetile oko 24 milijarde dolara da pomognu Ukrajini da se odbrani od ruskih snaga, uključujući novi paket od 3,5 milijardi dolara najavljen ovog meseca koji uključuje borbena vozila pešadije Bredli, samohodne haubice, oklopne transportere, rakete zemlja-vazduh i municiju .

Američki zvaničnici, govoreći pod uslovom anonimnosti, rekli su da se očekuje da će administracija predsednika Džoa Bajdena sledeće odobriti oklopna vozila Strajker za Ukrajinu.

Sve je veći pritisak na Nemačku da pošalje svoje borbene tenkove Leopard u Ukrajinu – ili barem da odobri njihov transfer iz trećih zemalja.

Ali izgleda da Nemačka želi da poveže svaki takav doprinos sa odlukom SAD o Abramsu. Izvor iz nemačke vlade rekao je Rojtersu da će Nemačka dozvoliti da se tenkovi nemačke proizvodnje pošalju u Ukrajinu kako bi pomogli njenoj odbrani od Rusije ako Sjedinjene Države pristanu da pošalju svoje tenkove.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin trebalo bi da se sastane sa novim nemačkim ministrom odbrane Borisom Pistorijusom u četvrtak u Berlinu.

Kal je primetio posvećenost Britanije da pošalje 14 svojih glavnih borbenih tenkova Challenger 2 u Ukrajinu, i, bez potvrđivanja bilo kakvih nemačkih uslova za obezbeđivanje Leoparda, rekao je: „Mislim da ako postoji zabrinutost da budemo sami u pružanju ove sposobnosti, to bi trebalo da“ da ne bude briga.“

„Ali na kraju dana, znate, nemačka vlada će doneti suverenu odluku“, rekao je zvaničnik američke odbrane.

Kal je takođe pohvalio dosadašnji doprinos Nemačke.

„Mislim da treba da odamo ogromnu zaslugu Nemačkoj za njihovu velikodušnost prema Ukrajini do danas“, rekao je on novinarima u Pentagonu.

Linije fronta su ojačale u Ukrajini otkako je Kijev povratio značajnu teritoriju na istoku i jugu u drugoj polovini 2022. Kal je opisao brutalne sukobe u stilu Prvog svetskog rata, uz napredak koji se meri blokovima.

„Zaista ono na šta smo fokusirani je da pojačamo te sposobnosti Ukrajini za sledeću fazu sukoba kako bismo zaista pokušali da promenimo tu dinamiku i nastavimo zamah koji su Ukrajinci imali u kasno leto i ranu jesen“, rekao je Kal, ponavljajući komentare. u utorak u Vašingtonu britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli.

Američko obezbeđivanje borbenih vozila Bredli, obuke kombinovanog naoružanja i drugog novog naoružanja za Ukrajince trebalo bi da omogući Kijevu da promeni dinamiku statičke odbrane „tako što će moći da puca i manevriše korišćenjem više mehanizovanih snaga“, rekao je Kal .