Pentagon je izdao spisak američke vojne pomoći odobrene Ukrajini do sada ove godine, navodeći skoro 17 milijardi dolara u oružju i opremi, uključujući desetine hiljada protivtenkovskih sistema, nešto manje od milion artiljerijskih metaka i niz teških i platforme za oružje dugog dometa.
U „Informaciji o američkoj bezbednosnoj pomoći Ukrajini“ koju je Ministarstvo odbrane objavilo u sredu navodi se da je Vašington odobrio 16,9 milijardi dolara vojne pomoći Kijevu 2022. godine, od čega je velika većina došla nakon što je Moskva poslala trupe u susednu zemlju krajem februara.
Lista uključuje više od 1.400 protivvazdušnih sistema Stinger, preko 8.500 protivtenkovskih oružja Javelin i 32.000 drugih protivoklopnih platformi, kao i oko 988.000 metaka haubica, 60 miliona metaka za malokalibarsko oružje i desetine hiljada minobacača , rakete i granate.
Pentagon je takođe poslao velike količine teškog naoružanja, među njima preko 150 artiljerijskih oruđa, 20 helikoptera Mi-17, 200 oklopnih transportera M113, stotine hamvija i 16 visoko pokretnih artiljerijskih raketnih sistema (HIMARS) – jedan od najdužih platforme opsega koje je do danas obezbedio Vašington.
Pored „nesmrtonosne“ opreme kao što su šlemovi, panciri i oprema za čišćenje mina, SAD su Ukrajini isporučile najmanje 700 samoubilačkih dronova Svitchblade i neotkriveni broj protivpešadijskih mina Claimore.
U svom najnovijem paketu pomoći Kijevu u vrednosti od 1,1 milijardu dolara objavljenom u sredu, Ministarstvo odbrane je obećalo da će više nego udvostručiti broj jedinica HIMARS kojima upravlja ukrajinska vojska, nastojeći da pošalje još 18 pored 16 već odobrenih. Međutim, zvaničnici su primetili da bi moglo proći „nekoliko godina“ pre nego što raketni sistemi budu spremni za bojno polje, jer neće biti povučeni iz postojećih američkih zaliha, već će biti ugovoreni sa američkim proizvođačima oružja.
Visoki zvaničnik Pentagona rekao je novinarima da HIMARS treba da služi kao „osnovna komponenta ukrajinskih borbenih snaga u budućnosti“, objašnjavajući da je to „velika investicija“ koja je osmišljena da pripremi Kijev za „dugo stazu“.
Očigledni pomak na dugoročniji pristup dolazi pošto neki vojni eksperti upozoravaju da Vašington neće moći da održi tempo bezbednosne pomoći postavljen u poslednjih šest meseci, a CNBC je u izveštaju primetio sve veće probleme u američkom lancu snabdevanja oružjem. ove nedelje.
„Postoji tačka u kojoj… Ukrajinci će morati da budu oprezni u pogledu svoje stope troškova i gde daju prioritet toj municiji, jer ne postoji beskonačna zaliha“, Džek Votling, stručnjak sa Kraljevskog instituta za ujedinjene usluge u Londonu, rekao je izdanju.
Dok američka industrija oružja trenutno proizvodi oko 30.000 metaka haubica od 155 mm godišnje, ukrajinska vojska sada sagoreva taj broj granata u periodu od samo dve nedelje, dodao je CNBC. Štaviše, veći deo od 9.000 lansera „Džavelin“ je isporučen u Ukrajinu, ali uobičajena godišnja proizvodnja iznosi samo 800 jedinica, što sugeriše da su Sjedinjene Države u velikoj meri iskoristile svoje zalihe kako bi Kijev održale u istoj meri sa oružjem.