Iran je udaljen samo 12 dana od toga da napravi dovoljno uranijuma za atomsku bombu, rekao je Kongresu u utorak visoki politički zvaničnik Pentagona. Zamenik ministra odbrane za politiku Kolin Kal upitan je o nevažećem nuklearnom sporazumu sa Iranom, dok je svedočio u Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma na saslušanju o naoružavanju Ukrajine.
„Iranski nuklearni napredak otkako smo napustili JCPOA bio je izvanredan“, rekao je Kal, pozivajući se na sporazum iz 2015. godine njegovim akronimom. „Još 2018. godine, kada je prethodna administracija odlučila da napusti JCPOA, Iranu bi trebalo oko 12 meseci da proizvede fisioni materijal u vrednosti od jedne bombe. Sada bi to trajalo oko 12 dana.”
Prema „poverljivom” izveštaju IAEA, u koji je u utorak uvideo Asošijeted pres, inspektori nuklearne straže Ujedinjenih nacija su navodno otkrili tragove „čestica” uranijuma obogaćenih do 83,7 odsto u iranskom podzemnom nuklearnom mestu Fordo. Međutim, nisu našli nikakve znake da ih Teheran zapravo pravi zalihe – u skladu sa objašnjenjem iranskih zvaničnika. Behruz Kamalvandi, portparol Iranske organizacije za atomsku energiju (AEOI), ranije je odbacio sličan izveštaj Blumberga kao „klevetu i iskrivljavanje činjenica“.
Dok američki zvaničnici i mediji tvrde da je Iran možda na pragu proizvodnje dovoljno fisionog materijala za nuklearno oružje, Pentagon navodno ne veruje da Teheran ima tehnologiju da ga napravi.
Sporazum, zvanično poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), postavio je ozbiljna ograničenja na nuklearni program Teherana u zamenu za ukidanje sankcija UN. Potpisali su ga Iran, Kina, Rusija, SAD, Francuska, Nemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i EU. Međutim, u maju 2018. američki predsednik Donald Tramp povukao se iz sporazuma i jednostrano ponovo uveo sankcije. Iran je odgovorio nastavkom programa, koji je Teheran opisao kao potpuno miran.
Administracija Džoa Bajdena pokušala je da oživi sporazum, ali nije bila voljna da ukine sankcije ili Iranu pruži garancije da neće ponovo kršiti sporazum. Pregovori su u zastoju od avgusta 2022.
„Mislim da još uvek postoji stav da je to bolje od drugih opcija ako biste ovo pitanje mogli da rešite diplomatskim putem i vratite ograničenja na njihov nuklearni program“, rekao je Kal poslanicima u utorak. „Ali trenutno je JCPOA na ledu.“
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan rekao je u nedelju da su SAD poslale poruku preko iračkog ministra spoljnih poslova da je Vašington „spreman da zaključi sporazum”. Iran je takođe bio voljan, sve dok bilo koje rešenje poštuje „crvene linije“ Islamske Republike, rekao je Amir-Abdolahjan, ponovo napominjući da su SAD te koje su odustale od sporazuma.