Peking je u utorak zatvorio parkove i muzeje, dok je više kineskih gradova nastavilo masovno testiranje na COVID-19, dok se Kina bori protiv novog porasta slučajeva širom zemlje koji je produbio zabrinutost za njenu ekonomiju, preneo je Rojters.
Kina je prijavila 28.127 novih lokalnih slučajeva na nacionalnom nivou za ponedeljak, približavajući se dnevnom vrhuncu zaraze u aprilu, a slučajevi u južnom gradu Guangdžou i jugozapadnoj opštini Čongking čine oko polovinu ukupnog broja. U glavnom gradu Pekingu, broj slučajeva dostigao je novi rekord, što je izazvalo pozive da više stanovnika ostane na mestu.
Zabeležena su dva nova smrtna slučaja pripisana COVID-19, u poređenju sa tri tokom vikenda, koji su bili prvi u Kini od maja.
Najnoviji talas testira nedavna prilagođavanja koje je Kina napravila u svojoj politici nulte COVID-19, a koja traži od vlasti da budu više ciljane u svojim merama suzbijanja i da se udalje od široko rasprostranjenih blokada i testiranja koji su zadavili ekonomiju i frustrirali stanovnike.
Čak i nakon ovih promena, Kina i dalje ima neka od najstrožih svetskih ograničenja COVID-a, a mere u Pekingu i drugim gradovima obnovile su zabrinutost investitora oko ekonomije i izazvale pad globalnih akcija i cena nafte preko noći.
Analitičari Nomure su u utorak rekli da je njihov interni indeks procijenio da su lokaliteti koji čine oko 19,9% ukupnog kineskog bruto domaćeg proizvoda pod nekim oblikom karantina ili ograničenja, u odnosu na 15,6% prošlog ponedjeljka.
Peking je u ponedeljak upozorio da se suočava sa najtežim testom pandemije COVID-19 i pooštrio pravila za ulazak u grad, zahtevajući od dolazaka iz drugih delova Kine da se podvrgnu tri dana testiranja na COVID pre nego što im bude dozvoljeno da napuste svoj smeštaj.
Mnogi muzeji su zatvoreni, a u utorak su mesta kao što su zabavni park Hepi dolina i veliki gradski park Čaojang, popularno mesto trkača i izletnika, rekli da će se zatvoriti zbog epidemije. Peking je prijavio 1.438 novih lokalnih slučajeva, u odnosu na 962 u nedelju.
Investitori se nadaju da potez Kine ranije ovog meseca da bude više ciljana u primeni nultih ograničenja COVID-a najavljuje značajnije popuštanje, ali mnogi analitičari upozoravaju da ne bude previše bikovski.
„Prava slika možda nije tako ružičasta kao što se čini“, rekli su analitičari Nomure u posebnoj belešci, navodeći da očekuju da će ponovno otvaranje biti ubrzano tek nakon marta sledeće godine, kada se završi rekonstrukcija najvišeg rukovodstva Kine.
„Ponovno otvaranje bi moglo da bude napred i nazad jer bi kreatori politike mogli da odustanu nakon što primete brz porast slučajeva i društvenih poremećaja. Kao takvi, lokalni zvaničnici mogu biti još nevoljniji da budu početni pokretači kada pokušavaju da obelodane prave namere Pekinga“, napisao je Nomura .