Peking odgovara na nove optužbe za hakovanje

Peking odgovara na nove optužbe za hakovanje

Kina je odbacila izveštaj američke firme za sajber bezbednost, u kojoj je Peking optužio da je izvršio veliki hakerski napad usmeren na stotine ljudi i organizacija širom sveta, nazivajući optužbe „izmišljenim i neprofesionalnim“.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin odgovorio je na optužbe u petak, rekavši novinarima da agencija koja stoji iza njih, Mandiant, ima evidenciju o lažnom izveštavanju o Narodnoj Republici.

„Firma za sajber bezbednost koju ste spomenuli je više puta prodavala dezinformacije o takozvanim kineskim hakerskim napadima. Priče su nategnute i neprofesionalne“, rekao je Vang na dnevnom brifingu za štampu.

Mandiant je u četvrtak objavio poduži izveštaj u kojem opisuje napad „agresivnog i veštog glumca“ sa „sumnjivim vezama sa Kinom“, tvrdeći da su hakeri bili angažovani u „špijunažnoj aktivnosti“ počevši od oktobra prošle godine. Napadači su navodno koristili ranjivost u sistemu e-pošte Barracuda Netvorks da ciljaju diplomatske zvaničnike i vladine agencije širom jugoistočne Azije, uključujući Hong Kong i Tajvan.

Osnovana 2004. godine, kompanija je tokom godina često okrivljavala Kinu za razne hakove, a postala je istaknuta 2012. nakon još jedne optužbe za hakerski napad visokog profila upućene Pekingu. Kompaniju je kasnije kupio Gugl za 1,2 milijarde dolara i ostala je podružnica tehnološkog giganta.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova je dalje izjavio da su „sastavljajući izveštaje o takozvanim stranim sajber napadima“ neke američke kompanije „postale saučesnici u kampanjama američke vlade protiv drugih zemalja“, optužujući Vašington za sopstvene hakerske operacije.

U aprilu je kineska vlada objavila pregled navodnih sajber napada američke vlade, tvrdeći da američke obaveštajne agencije godinama „upadaju, dele i potiskuju strane dobavljače sajber bezbednosti“. Izveštaj je naveo nekoliko velikih hakerskih incidenata, uključujući napad na iranska nuklearna postrojenja 2010. koristeći virus Stuknet koji su razvili SAD i Izrael, a takođe je ukazao na Vašingtonov program nadzora masovnog prikupljanja u okviru Agencije za nacionalnu bezbednost.