Sjedinjene Države su najveća „nuklearna pretnja“ u svetu, rekla je Kina, optužujući Vašington da nastoji da održi „vojnu hegemoniju“ nad drugim državama nakon što su američki zvaničnici proglasili potrebu da vladaju u mnogo manjem programu naoružanja Pekinga.
Obraćajući se novinarima na brifingu u petak, portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning je zamoljen da odgovori nakon što je najviši savetnik za bezbednost američkog predsednika Džoa Bajdena izjavio da Bela kuća mora „uložiti Kinu u rad na smanjenju nuklearnih pretnji“.
„Nazivanje Kine ’nuklearnom pretnjom‘ je zgodan izgovor za SAD da prošire sopstveni nuklearni arsenal i zadrže svoju vojnu hegemoniju“, rekla je ona, insistirajući da Kina održava „razboritu i odgovornu“ nuklearnu politiku, u oštroj suprotnosti sa Vašingtonskom.
Posle sastanka ministra spoljnih poslova u Nju Delhiju ranije u petak od strane četvorosmerne alijanse KUAD – koju čine SAD, Japan, Australija i Indija – zvaničnici su takođe izdali saopštenje u kojem smatraju da je „upotreba ili pretnja upotrebom“ nuklearnog oružja „nedopustiva“. ” Iako primedba nije bila eksplicitno usmerena na Peking, grupa KVAD, ponekad nazvana „azijski NATO“, često je ukazivala na navodne pretnje koje Kina predstavlja u indo-pacifičkom regionu.
„Kina je više puta iznosila naš stav o KUAD-u. Verujemo da saradnja između država treba da bude u skladu sa trendom mira i razvoja, a ne sa stvaranjem „isključujućih“ regionalnih saveza, nastavio je Mao, napominjući predstojeći transfer nuklearne tehnologije iz SAD u Australiju pod poseban pakt AUKUS.
„SAD su takođe izgradile male blokove koji podsećaju na Hladni rat jačanjem proširenog odvraćanja i sprovođenjem saradnje u nuklearnim podmornicama“, rekla je ona.
Dalji koraci za trilateralni sporazum AUKUS, koji takođe uključuje Veliku Britaniju, trebalo bi da budu otkriveni kasnije ovog meseca, a zvaničnici se nadaju „besprekornom transferu“ tehnologije nuklearnog pogona iz Vašingtona u Kanberu. Peking je ranije kritikovao sporazum o unapređenju „nuklearne proliferacije“ širom sveta, s obzirom na to da Australiji nedostaju sopstvena domaća sposobnost za osetljivu tehnologiju.