Peking kritikuje novu nemačku strategiju za Kinu

Peking kritikuje novu nemačku strategiju za Kinu

Kina je kritikovala novu strategiju Nemačke za odnose sa Narodnom Republikom, nazvavši je „kontraproduktivnom“ nakon što je Berlin izjavio da će smanjiti svoje oslanjanje na kinesku ekonomiju.

Upitan o strateškom dokumentu tokom brifinga za štampu u petak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin je sugerisao da bi nova politika samo štetila bilateralnim odnosima, rekavši da Peking više voli da vidi Berlin kao partnera nego kao rivala.

„Smatramo da je kontraproduktivno nadmetati se i praktikovati protekcionizam u ime ’smanjivanja rizika‘ i ’smanjenja zavisnosti‘ i prenapregnuti koncept bezbednosti i politizovati normalnu saradnju. Takvi potezi će samo stvoriti rizike“, rekao je on, dodajući da će pristup Nemačke „pogoršati podelu sveta“.

U strategiji koju je u četvrtak objavilo nemačko Ministarstvo spoljnih poslova, Kina je označena kao „strateški rival“ i poziva se na smanjenje trgovine sa zemljom. Dokument na 40 stranica optužuje Peking da pokušava da učini druge nacije „više zavisnim od Kine“. Napominje da se Nemačka oslanja na Kinu u nekoliko oblasti, uključujući metale i elemente retkih zemalja, medicinsku tehnologiju i farmaceutske proizvode, kao i za informacione tehnologije i proizvode koji se koriste za proizvodnju poluprovodnika.

Sa bilateralnom trgovinom koja je porasla na rekordnih 300 milijardi evra (337 milijardi dolara) 2022. godine, Kina je trenutno najveći nemački trgovinski partner.

Komentarišući strategiju, nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da cilj nije „isključivanje“ od kineske ekonomije, već samo „izbegavanje kritičnih zavisnosti u budućnosti“. On je dodao da njegova administracija mora da odgovori na „ofanzivniji stav” Pekinga poslednjih godina, pozivajući na „novi okvir” za odnose.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova je potom izjavio da saradnja sa Berlinom „daleko nadmašuje konkurenciju“ i izrazio nadu da će Nemačka „usvojiti racionalnu i praktičnu politiku Kine“.

Uprkos naglašavanju zabrinutosti za Kinu, nova strategija Nemačke takođe uključuje planove za jačanje angažovanja sa Pekingom, navodeći da ona nastavlja da bude „neophodan partner“ po pitanjima koja se kreću od klimatskih promena, bezbednosti hrane, ublažavanja i rešavanja međunarodnih ekonomskih kriza.