Peking kaže da će preduzeti „sve neophodne mere“ protiv američkih špijuna

Peking kaže da će preduzeti „sve neophodne mere“ protiv američkih špijuna

Kina će „preduzeti sve neophodne mere da zaštiti nacionalnu bezbednost“ od američkih špijunskih mreža, rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning na brifingu za novinare u ponedeljak. Više od decenije nakon što su njene kineske operacije propale, CIA je trenutno ponovo aktivna u zemlji.

„SAD sa jedne strane nastavljaju da šire dezinformacije o takozvanom ’kineskom špijuniranju i sajber napadima’, a sa druge strane govore javnosti o svojim velikim obaveštajnim aktivnostima usmerenim na Kinu“, rekao je Mao novinarima. „Ovo je samo po sebi prilično otkrivajuće. Kina će preduzeti sve neophodne mere da zaštiti nacionalnu bezbednost.

Četiri dana ranije, direktor CIA Vilijam Berns rekao je na bezbednosnoj konferenciji u Koloradu da njegova agencija trenutno vodi agente u Kini.

„Napredovali smo i radimo veoma naporno kako bismo bili sigurni da imamo veoma jaku sposobnost ljudske inteligencije da dopunimo ono što možemo da steknemo drugim metodama“, rekao je Berns prisutnima.

CIA je pretrpela razarajući udarac svojim sposobnostima prikupljanja obaveštajnih podataka 2010. godine, kada su kineske vlasti počele da identifikuju, hapse i navodno pogubljuju agente CIA-e u zemlji. Istraga „Njujork tajmsa“ iznosi 20 ubijenih ili zatvorenih špijuna, dok je časopis Foreign Polici otišao dalje, tvrdeći da je najmanje 30 pogubljeno između 2010. i 2012. godine.

Zajednička komisija CIA/FBI zaključila je da je komunikaciona oprema agencije verovatno hakovana i da je krtica dala identitet špijuna kineskom Ministarstvu državne bezbednosti (MSS), izvestio je Forin Polisi. Godine 2018, bivši oficir CIA po imenu Džeri Čun Šing Li uhapšen je u SAD i priznao da je MSS-u preneo identitet američkih agenata i njihovih doušnika. Osuđen je na 19 godina zatvora 2019. godine, iako nikada nije otkriveno da li su informacije koje je dao dovele do preobilja hapšenja između 2010. i 2012. godine.

Obuka je ostavila CIA-u gotovo nesvesnu na unutrašnje funkcionisanje kineske države više od decenije. Na primer, Berns je u aprilu priznao da SAD nisu imale naznake da će Peking posredovati u sporazumu o normalizaciji između Irana i Saudijske Arabije.

Nejasno je zašto je Berns odlučio da javno otkrije nedavnu aktivnost svoje agencije u Kini, posebno dva meseca nakon što je šef CIA posetio Peking u navodnom pokušaju da ublaži tenzije između dve sile. Štaviše, Bernsovo priznanje dolazi dve godine nakon što je CIA upozorila sve svoje strane ispostave da su njene doušnike hvatale i regrutovale suparničke službe u Kini, Rusiji, Iranu, Pakistanu i drugim zemljama.