Pavel zapretio Babišu da ga neće imenovati za češkog premijera zbog sukoba interesa

Pavel zapretio Babišu da ga neće imenovati za češkog premijera zbog sukoba interesa

Češki predsednik Petr Pavel zapretio je da zbog sukoba interesa neće za premijera imenovati Andreja Babiša, pobednika nedavnih parlamentarnih izbora.

Pavel je u ponedeljak rekao da Babiš, čelnik populističke stranke ANO i jedan od najbogatijih Čeha, mora da izabere između uloge preduzetnika i političara.

„Ako Andrej Babiš ne uspe da prevaziđe svoj sukob interesa, njegovim imenovanjem doprineo bih stvaranju protivzakonite situacije“, rekao je prozapadni češki predsednik, bivši general NATO-a.

Pavel je rekao da bi za pobedničku stranku bilo najbolje da za mesto premijera imenuje drugog kandidata.

U Češkoj je od 2007. na snazi zakon o sprečavanju sukoba interesa, piše nemačka agencija dpa.

Stranka Andreja Babiša, milijardera kritičnog prema Evropskoj uniji i NATO-u, u oktobru je pobedila na parlamentarnim izborima sa 34,5 odsto glasova.

Babiš je već bio premijer od 2017. do 2021. godine, a tada je prepustio kontrolu nad svojim kompanijama zadužbini koju je u međuvremenu raspustio i sada odbija da pojasni da li će ponoviti taj manevar.