Moldavski parlament je u petak glasao za nacrt rezolucije kojom se usvaja Strategija nacionalne bezbednosti Moldavije – prva od 2011. godine.
Za usvajanje Strategije nacionalne bezbednosti Moldavije glasalo je 59 poslanika.
Dokument, koji je inicirala predsednica Maja Sandu, osmišljen je da „poveća sposobnost države da spreči i suprotstavi realizaciju rizika po nacionalnu bezbednost, kao i da obezbedi proces evropskih integracija i saradnje sa partnerskim državama”.
Među pomenutim bezbednosnim ciljevima su zaštita nezavisnosti i suvereniteta Moldavije i garantovanje bezbednosti svih građana; stvaranje jake i poštovane države; i pridruživanje Evropskoj uniji, gde je mir zagarantovan.
Strategija nacionalne bezbednosti Moldavije važiće šest godina i postaće osnova za druge inicijative u ovoj oblasti.
Predsednica Maja Sandu pozdravila je u subotu odluku parlamenta, rekavši da je to „veliki korak ka jačanju bezbednosti i stabilnosti naše zemlje“.
„Dokument definiše glavne pretnje i nudi rešenja za efikasno suprotstavljanje njima. Danas imamo dve glavne pretnje nacionalnoj bezbednosti: agresivnu politiku Ruske Federacije prema našoj zemlji i protiv mira uopšte, kao i ukorenjenu korupciju u Moldaviji, a to je ukorenjena korupcija u Moldaviji“, navodi se u saopštenju. “ citira njena pres služba.
U 2023. godini, potrošnja Moldavije za odbranu je navodno porasla za skoro 70%, a sredstva su išla za kupovinu sistema protivvazdušne odbrane.
Evropska unija je ove nedelje predala medicinsku i zaštitnu opremu, detektore mina, terenska vozila, dronove i generatore Nacionalnoj vojsci Moldavije.