Protest, najveći u poslednjih nekoliko godina, privukao je nekoliko hiljada ljudi, uključujući najvišeg katoličkog biskupa Malte i lidera konzervativne opozicije, ali ga je predvodila bivša predsednica levog centra Mari Luiz Koleiro Preka.
„Ovde smo da budemo glas nerođenog deteta“, rekla je 19-godišnja studentica Marija Formoza, jedna od govornica na mitingu. „Abortusom se život uvek gubi.“
Tradicionalno katolička Malta je jedina članica Evropske unije koja zabranjuje abortus u svim okolnostima, čak i kada je trudnoćom ugrožen život ili zdravlje žene.
Prošle nedelje, ministar zdravlja Kris Fern predstavio je u parlamentu amandman kojim bi lekari više ne rizikovali do četiri godine zatvora ako njihova intervencija za pomoć ženama sa teškim zdravstvenim problemima dovede do prekida trudnoće.
Do danas nijedan lekar nije procesuiran po ovakvim optužbama.
Opozicija desnog centra, moćna Katolička crkva i neke nevladine organizacije opisali su da zakon nije potreban i da utire put za potpunu liberalizaciju abortusa, tvrdnju koju je odbacila vladajuća Laburistička partija levog centra.
Vlada premijera Roberta Abele ima udobnu većinu i u njenim redovima se nije pojavilo neslaganje, ali istraživanja javnog mnjenja pokazuju veliku većinu protiv abortusa, posebno među starijim ljudima.
Pokret za promenu pravila o abortusu usledio je nakon što je američkoj turistkinji Andrei Prudente u junu odbijen zahtev za prekid trudnoće koja nije održiva nakon što je počela obilno krvariti.
Njeni lekari su rekli da joj je život ugrožen i da je na kraju prebačena u Španiju gde je abortirala. Kasnije je tužila vladu Malte, pozivajući sudove da proglase da zabrana abortusa u svim okolnostima krši ljudska prava.
Slučaj još nije došao na suđenje.