Iako se vladajući koalicioni partner Unija levih snaga protivi napredovanju procesa pridruživanja NATO-u bez skandinavskog suseda Švedske, ta stranka je saopštila da je zadovoljna odlukom većine.
Provizorni sporazum postignut na sastanku lidera stranaka u petak znači da parlament može da odobri zakone koji se odnose na pridruživanje NATO-u, iako Mađarska i Turska tek treba da ratifikuju pokušaj Finske za pridruživanje.
Iako je prošle godine parlament glasao sa 188 glasova za i 8 za pristupanje Finske alijansi, poseban nacrt zakona o članstvu u NATO-u odrediće detalje i uslove pristupanja Finske.
Skupština će o tom pitanju doneti odluku na osnovu zaključka Odbora za spoljne poslove. Komitet još nije završio rad na izradi zaključka, ali su članovi odbora jednoglasni oko vremena usvajanja zakonodavstva NATO-a.
Sadašnjem parlamentu mandat ističe u martu. U Finskoj će početkom aprila biti održani parlamentarni izbori.
Ako parlament izglasa ratifikaciju ugovora, predsednik mora da podnese zahtev za članstvo u roku od tri meseca, nakon što sve članice NATO-a takođe ratifikuju zahtev Finske. Ovo bi zapravo moglo dovesti do toga da Finska dobije članstvo u NATO-u pre Švedske.
Za ovo, Turska i Mađarska moraju da ratifikuju članstvo Finske, a NATO mora zvanično da pozove Finsku da se pridruži Alijansi.
Zvanično, Finska je više puta potvrdila da želi da uđe u NATO zajedno sa Švedskom.