Ukupno 1,6 miliona Parižana ima pravo da glasa za zabranu električnih skutera u 21 odeljenju, ali se očekuje da će odziv biti nizak. Planirano je da rezultati budu objavljeni u nedelju uveče.
Nakon što je 2018. dozvolio e-skutere, Pariz je postepeno pooštravao njihovu regulativu, stvarajući posebne parking zone, ograničavajući maksimalnu brzinu i broj operatera.
Ali dostupnost ovih vozila je i dalje kontroverzna, a pešaci se žale na nesavesnu vožnju i niz fatalnih nesreća naglašavajući opasnosti vozila koja trenutno smeju da iznajmljuju deca od 12 godina.
An Idalgo, gradonačelnica Pariza, glasanje koje su gradske vlasti pokrenule u januaru ove godine naziva ne referendumom, već „javnim konsultacijama“. Ona se zalaže za zabranu električnih skutera, koje naziva „izvorom napetosti i anksioznosti“ za Parižane.
Glasanje u Parizu je takođe skrenulo pažnju na ekološki učinak električnih skutera usred debate o tome da li oni pomažu u smanjenju emisija. Prema podacima francuskog Ministarstva saobraćaja, njihove baterije imaju kratak radni vek u proseku oko tri godine.
Ako se primeni, zabrana će se odnositi samo na usluge iznajmljivanja električnih skutera, a ne na privatna vozila, od kojih je 700.000 prodato širom Francuske 2022.
Kako RFI primećuje, svakog dana u Francuskoj se obavi oko 100.000 putovanja na iznajmljenim električnim skuterima u skoro 200 gradova i mesta.