Papa putuje na sever Kanade

Papa putuje na sever Kanade

IKALUIT – Avion pape Franje poleteo je u petak ka arktičkoj teritoriji Nunavuta, poslednjoj stanici u njegovoj šestodnevnoj poseti Kanadi da se izvini domorodačkom stanovništvu zbog zlostavljanja u državnim školama koje vode rimokatolčka crkva.

Ranije u petak, Franjo je rekao domorodačkim liderima u Sitiju Kvebek da ga boli što su katolici podržavali „opresivnu i nepravednu politiku“ protiv njih.

Zatim je odleteo u Ikaluit, prestonicu Nunvuta, grad od 7.700 stanovnika koji se nalazi među stenovitim brdima sa pogledom na zaliv Frobišer, prekriven ljubičastim cvećem koji grli zemlju i retkim drvetom. Ikaluit, do kojeg se može doći samo avionom ili brodom, nalazi se predaleko na severu da bi drveće stalno raslo.

To je najdalje na sever koji je papa putovao otkako je papa Jovan Pavle II posetio Tromso, Norveška, 1989. godine.

U Nunavutu, arktičkoj teritoriji koju je Kanada stvorila 1999. za Inuite, Papa će se privatno sastati sa preživelima iz škole u ​​jednoj osnovnoj školi tokom pauze od 2-1/2 sata.

Tanja Tungilik, čiji je pokojni otac Marius Tungilik rekao da su ga zlostavljali rimokatolički sveštenici, nada se da će zamoliti Franju da pomogne da se privedu pravdi pripadnici sveštenstva koji su zlostavljali decu, zajedno sa onima koji su skrivali svoje zločine.

„Želim da mu kažem sve efekte onoga što je njegova crkva uradila mom ocu i mojoj porodici“, rekao je Tungilik.

Više od 150.000 autohtone dece odvojeno je od svojih porodica i dovedeno u škole za smeštaj, koje su radile između 1870. i 1996. godine.

Katolički verski redovi su vodili većinu škola pod uzastopnom politikom asimilacije kanadskih vlada.

Deca su premlaćena jer su govorila svoj maternji jezik, a mnoga i seksualno zlostavljana u sistemu koji je kanadska komisija za istinu i pomirenje nazvala „kulturološki genocid“.

„Želim da mu kažem da je njegovo izvinjenje prihvaćeno i da ćemo od ovog trenutka početi da se lečimo i da povratimo svoj život“, rekao je Andre Tautu, 79, koji je rekao da je bio seksualno zlostavljan u crkvi i drugde od strane katoličkog sveštenstva u Česterfild Inletu. , Nunavut. „Nadajmo se da naša deca nikada neće dobiti ovakav tretman kao mi kada smo bili mala deca.

Tautu, deo male grupe koja će dočekati papu na aerodromu Ikaluit, rekao je da se okrenuo alkoholu da bi se izborio sa svojom traumom i maltretirao svoju decu. Zamolio ih je da mu oproste.

„Nemam još mnogo godina života, pa želim da se uverim da moja žena i deca budu srećniji u budućnosti“, rekao je Tautu.

Nakon susreta sa preživelima iz škole u ​​Ikaluitu, Fransis će gledati javni program u kome će biti predstavljene tradicije Inuita kao što su grlo i ples na bubnjevima, i izneće svoje poslednje formalne reči na putovanju.

Franja treba da krene iz Kanade za Rim u 18:15. Istočno vreme (2215 GMT).

Papa je u ponedeljak otputovao u grad Maskvacis u Alberti, mesto gde su se nalazile dve bivše škole, i izdao istorijsko izvinjenje u kojem je ulogu Crkve u školama i prisilnu kulturnu asimilaciju koju su pokušali nazvao „žalosnim zlom“ i „pogubnom greškom“. .“

Njegove molbe za oproštaj izazvale su snažne emocije kod mnogih, ali nisu ispunile ono čemu su se nadali neki preživeli i domorodački lideri.

Tungilik i drugi posebno žele da papa izvrši pritisak na Francusku da izruči penzionisanog sveštenika Johanesa Rivoara, koji se suočava sa kanadskom optužbom za seksualni napad na mladu devojku 1970-ih, i navodno druge, uključujući Marijusa Tungilika.

Kanadsko ministarstvo pravde potvrdilo je ove nedelje da je zatražilo od Francuske izručenje Rivoara. Kancelarija premijera Džastina Trudoa saopštila je da je razgovarao o slučaju Rivoar sa papom tokom njegovog privatnog sastanka u sredu.

U Ikaluitu, Franjo koji je orijentisan na životnu sredinu posetiće region koji je žarište klimatskih promena, sa povlačenjem morskog leda i promenom ribarskih i lovačkih praksi, i otapanjem permafrosta.

Papa sleteo u Kanadu, spreman za izvinjenje starosedelačkim grupama