Papa Franja rekao je u subotu da se nada da će predstojeći globalni susret u Vatikanu biti povoljno vreme jedinstva i bratstva i da neće izazvati dalju polarizaciju u Katoličkoj crkvi, piše Rojters.
86-godišnji pontifik govorio je na ekumenskom molitvenom bdenju kojem su prisustvovali poglavari različitih hrišćanskih crkava na Trgu Svetog Petra uoči otvaranja u sredu velikog jednomesečnog sastanka u Vatikanu, poznatog kao Sinod, koji bi mogao da prikaže Budućnost Crkve.
„Zatražimo da Sinod bude ‘kairos’ bratstva, mesto gde će Sveti Duh očistiti Crkvu od ogovaranja, ideologija i polarizacije,” rekao je on, koristeći starogrčku reč koja otprilike znači pogodan ili kritičan trenutak da se učini nešto od značaja.
Prisustvovalo je oko 18.000 ljudi, uglavnom mladih hrišćana iz celog sveta, koji su čitali molitve za žrtve rata, nepravde i seksualnog nasilja i pozivali na odbranu životne sredine. Stotine su kasnije započele trodnevno povlačenje severno od Rima uoči otvaranja Sinoda.
Sinod od 4. do 29. oktobra bio je u pripremi dve godine, tokom kojeg su katolici širom sveta pitani o njihovoj viziji budućnosti Crkve. Drugo završno zasedanje biće održano u oktobru 2024. godine, nakon čega će biti izdat papski dokument.
Sinod je bio kontroverzan otkako ga je Franjo prvi put najavio 2020. Različite grupe su stigle u Rim da održe konferencije za novinare, prezentacije i proteste kako bi ilustrovale svoje stavove, sugestije i zahteve.
Zagovornici su pozdravili konsultacije kao priliku da se promeni dinamika moći Crkve i da se veći glas katolicima laicima, uključujući žene, i ljudima na marginama društva.
Konzervativci kažu da je proces bio gubljenje vremena, da bi mogao narušiti hijerarhijsku strukturu Crkve od skoro 1,3 milijarde članova i da bi dugoročno mogao da razvodni tradicionalnu doktrinu.
Prisustvovaće oko 365 „članova” sa pravom glasa, zajedno sa oko 100 drugih učesnika kao što su posmatrači i delegati iz drugih hrišćanskih crkava. Ženama će po prvi put biti dozvoljeno da glasaju.
Molitvenom bdenju prisustvovali su hrišćanski lideri, uključujući kenterberijskog nadbiskupa Džastina Velbija, duhovnog poglavara svetske anglikanske zajednice, i Vartolomeja I, vaseljenskog patrijarha pravoslavnog hrišćanstva iz Istanbula.
Franja je govorio i o predstojećoj sinodi u subotu ujutro kada je uzdigao 21 prelata u rang kardinala, dodatno učvrstivši svoje nasleđe i značajno podigavši procenat birača koje je sam izabrao koji će imati pravo glasa za njegovog naslednika.
U svojoj besedi na tom događaju pozvao je na „sve više simfonijsku i sabornu Crkvu“.
Koristeći metaforu orkestra, činilo se da je Franjo mislio na podele između progresivnih i konzervativnih u Crkvi, rekavši da jedna sekcija ili instrument ne mogu svirati sami ili ugušiti druge.
Njegov posao, kao „dirigenta“ je bio da sluša i pokuša da postigne „kreativnu vernost“, rekao je.