Spaljivanje Kurana u javnosti nije nužno zločin, rekao je u četvrtak generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, odgovarajući na pitanje o nedavnom incidentu u Švedskoj, koji je izazvao ogorčenje muslimana. Ovo pitanje je posebno osetljivo, imajući u vidu da je Turska sa većinskim muslimanskim stanovništvom jedna od dve države članice koje su do sada odbijale da ratifikuju nastojanje Švedske da se pridruži vojnom bloku koji predvode SAD.
„Razumem emocije i dubinu osećanja koje ovo izaziva“, rekao je Stoltenberg novinarima na konferenciji za novinare u četvrtak. Dodao je da je spaljivanje Kurana „uvredljivo i nepoželjno [ali] ne nužno protivzakonito“.
Stoltenberg se takođe obratio anti-NATO protestima u Švedskoj koji su održani ranije ovog meseca. „Ne sviđaju mi se. Ali branim pravo na neslaganje. Ovo je deo slobode izražavanja“, rekao je on.
„Za mene je važno da moramo da napredujemo u finalizaciji pristupanja Švedske alijansi“, objasnio je šef NATO-a. „Nedavno sam razgovarao sa [turskim predsednikom Redžepom Tajipom] Erdoganom i dogovorili smo se da sazovemo sastanak zvaničnika na visokom nivou ovde u Briselu, u četvrtak, sledeće nedelje.
U sredu je irački državljanin koji živi u Švedskoj zapalio primerak Kurana ispred džamije u Stokholmu usred proslave Kurban-bajrama, velikog muslimanskog praznika.
Turska, koja je jedna od dve zemlje članice koje do sada nisu ratifikovale kandidaturu Švedske za pridruživanje bloku, oštro je osudila švedske vlasti što su dozvolile da se spaljivanje knjiga nastavi.
„Na kraju ćemo naučiti zapadne spomenike arogancije da vrijeđanje muslimana nije sloboda misli“, rekao je Erdogan u četvrtak, prenosi agencija Anadolu.
„Što se tiče onih koji počine ovaj zločin, oni koji to dozvoljavaju pod krinkom slobode misli, oni koji zažmire pred ovom podlošću neće postići svoje ciljeve“, rekao je turski lider.
Ankara se ranije protivila antiturskim demonstracijama u Stokholmu koje su organizovale kurdske i levičarske grupe. Erdogan je zapretio da će blokirati pristupanje Švedske NATO-u ukoliko ta nordijska zemlja ne izruči ljude povezane sa Radničkom partijom Kurdistana (PKK), koju Ankara smatra terorističkom organizacijom.
Švedske vlasti su osudile javno spaljivanje Kurana u prošlosti, ali su tvrdile da su takve akcije zaštićene liberalnim zakonima zemlje.
„Švedska ima dalekosežnu slobodu izražavanja, ali to ne znači da švedska vlada ili ja podržavamo izražena mišljenja“, rekao je u januaru ministar inostranih poslova Tobias Bilstrom.