Pakistanski parlament osudio je rezoluciju američkog Kongresa kojom se poziva na istragu nedavnih izbora

Pakistanski parlament osudio je rezoluciju američkog Kongresa kojom se poziva na istragu nedavnih izbora

Donji dom pakistanskog parlamenta osudio je u petak rezoluciju američkog Kongresa koja je ove nedelje pozvala na nezavisnu istragu o navodima da su pakistanski parlamentarni izbori ranije ove godine bili masovno namešteni.

Pakistansku rezoluciju, koju je predstavio poslanik vladajuće stranke Šaista Malik, usvojila je Narodna skupština uprkos prigovorima poslanika iz stranke zatvorenog bivšeg premijera Imrana Kana, koji kažu da je glasanje 8. februara bilo namešteno.

Malik je u televizijskom govoru rekao da je američka rezolucija usvojena u sredu „potpuno protiv činjenica“. Ona je rekla da Pakistan neće tolerisati takvo mešanje u svoje unutrašnje stvari.

Najnoviji razvoj događaja usledio je dan nakon što je pakistansko ministarstvo spoljnih poslova odbacilo rezoluciju američkog Kongresa, što je zaprepastilo vlasti u Pakistanu.

Islamabad je u petak saopštio da je odlučio da imenuje novog ambasadora u SAD koji će zameniti Masuda Kana.

Na konferenciji za novinare, portparol ministarstva spoljnih poslova Mumtaz Zahra Baluč, rekao je da će Khana zameniti diplomata Rizvan Said Šeik. Međutim, ona je rekla da se novo imenovanje već razmatra.

Baluh je rekao da Pakistan žali zbog rezolucije koju je usvojio Predstavnički dom američkog Kongresa.

„Rezolucija jasno proizilazi iz neadekvatnog i pogrešnog razumevanja političkih i izbornih procesa Pakistana. To je takođe neželjeno mešanje u unutrašnje stvari Pakistana“, rekla je ona.

Najnoviji razvoj događaja usledio je dan nakon što je žalbeni sud u Pakistanu potvrdio osudu i sedmogodišnju zatvorsku kaznu za Kana i njegovu suprugu zbog njihovog braka iz 2018, za koji je utvrđeno da je nezakonit. Par je negirao da je prekršio obavezan tromesečni period čekanja – zahtev islamskog zakona koji se primenjuje pakistanskim zakonom.

Iako je pakistansko najviše rukovodstvo izrazilo ljutnju zbog rezolucije SAD, Hanova stranka ju je pozdravila, rekavši da je izborna komisija Pakistana njenu pobedu na izborima pretvorila u poraz.

Kanova partija osvojila je najviše poslaničkih mesta, ali nije dobila prostu većinu da formira vladu. To je otvorilo put Kanovim političkim rivalima da formiraju koalicionu vladu.

Premijer Šehbaz Šarif, koji je zamenio Kana nakon njegovog svrgavanja sa vlasti 2022. putem glasanja o nepoverenju u parlamentu, više puta je nudio dijalog sa Kanovom pakistanskom strankom Tehrik-e-Insaf, koja ima snažno prisustvo u parlamentu.

Međutim, Khanova stranka je odbila ponudu, rekavši da je Šarif došao na vlast prevarom.