Pakistan zabranio stranku Imrana Kana

Pakistan zabranio stranku Imrana Kana

Pakistanska vlada planira da stavi van zakona partiju bivšeg premijera Imrana Kana Tehreek-e-Insaf, saopštio je u ponedeljak ministar informisanja Ataullah Tarar. Kabinet takođe nastoji da podigne nove optužbe za izdaju protiv političara, samo nekoliko dana nakon što je sud poništio prethodne osude.

Kan (71), koji je trenutno u zatvoru zbog optužbi za korupciju, zbačen je sa vlasti u aprilu 2022. Od tada se suočio sa preko 100 optužnica, koje je njegova stranka proglasila politički motivisanim.

Ministar unutrašnjih poslova je u ponedeljak rekao da je vlada pribavila „verodostojne dokaze“ koji sugerišu da je Tehreek-e-Insaf primao novac iz stranih izvora, što je kršenje nacionalnog zakona. Kabinet je takođe optužio stranku za podsticanje nereda širom zemlje nakon Hanovog hapšenja prošle godine.

Masovni nasilni protesti izbili su u Pakistanu u maju 2023. nakon Khanovog pritvora, što je izazvalo političku krizu koja je splasnula tek kada je pakistanski Vrhovni sud naredio njegovo oslobađanje. Kasnije je ponovo uhapšen i zatvoren zbog optužbi za korupciju.

„Savezna vlada će pokrenuti slučaj za zabranu pakistanskog Tehreek-e-Insaaf-a“, rekao je Tarar, tvrdeći da su najnoviji navodi dovoljni da se zabrana dozvoli. Međutim, mediji javljaju da bi odluku ipak morao da odobri Vrhovni sud.

Prema Tararovim rečima, kabinet će takođe podneti nove optužbe za izdaju protiv Kana i bivšeg predsednika Arifa Alvija zbog navodnog nezakonitog raspuštanja Narodne skupštine u aprilu 2022. godine, tokom poslednjih dana Kanove vlasti. Premijer, koji je preuzeo dužnost 2018. godine, zbačen je izglasavanjem nepoverenja.

Kanov portparol Zulfikar Buhari rekao je da su akcije vlade politički motivisane. „Ovo je znak panike jer su shvatili da se sudovi ne mogu pretiti i vršiti pritisak“, rekao je on.

Dva dana ranije, pakistanski sud je poništio sedmogodišnje kazne koje su izrečene Hanu i njegovoj supruzi Bušri zbog navodnog kršenja islamskog zakona tako što su se venčali prebrzo nakon njenog razvoda. Početkom juna, Viši sud u Islamabadu je takođe poništio kaznu Hanu zbog navodnog odavanja državnih tajni.

Višestruke osude korištene su da se Khanu i njegovoj stranci zabrani kandidovanje na februarskim izborima, ali je Vrhovni sud od tada presudio da je Tehreek-e-Insaf neopravdano uskraćeno najmanje 20 dodatnih mjesta u parlamentu, što je udar na vladajuću koaliciju.

Pakistanska komisija za ljudska prava upozorila je da zabrana stranke „ne bi postigla ništa više od dublje polarizacije i velike verovatnoće političkog haosa i nasilja“.

Kan je optužio pakistansku vojsku i Sjedinjene Države da su planirale njegovo svrgavanje, tvrdeći da je Vašington bio u zaveri da zbaci njegovu vladu nakon što je posetio Rusiju. Ministar Tarar je u ponedeljak zauzvrat optužio bivšeg premijera da pokušava da naruši odnose između Islamabada i Vašingtona.