Pakistan apeluje na međunarodnu pomoć nakon poplava

Pakistan apeluje na međunarodnu pomoć nakon poplava

KARAČI – Pakistan je pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne u naporima za pomoć dok se bori da se izbori sa posledicama bujičnih kiša koje su izazvale ogromne poplave prošlog meseca, ubivši više od 800 ljudi, rekli su zvaničnici, preneo je Rojters.

Napori finansiranja i rekonstrukcije biće izazov za Pakistan koji je u nedostatku novca, koji mora da smanji potrošnju kako bi osigurao da Međunarodni monetarni fond odobri oslobađanje preko potrebnog novca za spasavanje.

Nacionalne padavine u julu bile su skoro 200 odsto iznad proseka, rekao je Rojtersu u sredu Sardar Sarfaraz, visoki zvaničnik u metrološkom zavodu, što ga čini najvlažnijim julom od 1961. godine.

„Nema govora o tome da će provincije ili Islamabad biti u stanju da se sami izbore sa ovom veličinom klimatske katastrofe. Životi su u opasnosti, hiljade beskućnika. Međunarodni partneri moraju da mobilišu pomoć“, rekla je Šeri Reman, savezna ministarka za klimatske promene u tvit.

Prema Kancelariji Ujedinjenih nacija za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), jake monsunske padavine i poplave pogodile su oko 2,3 miliona ljudi u Pakistanu od sredine juna, uništivši najmanje 95.350 kuća i oštetivši još 224.100.

Sind na jugoistoku zemlje i Beludžistan na jugozapadu su dve najteže pogođene provincije. Više od 504.000 stoke je ubijeno, skoro sva u Beludžistanu, dok je oštećenje na skoro 3.000 km puteva i 129 mostova otežalo kretanje u područjima pogođenim poplavama.

Glavni put za snabdevanje iz lučkog grada Karačija presečen je više od nedelju dana nakon što je ponesen most koji ga povezuje sa Beludžistanom, dok je na desetine malih brana u pokrajini preplavljeno.

„Savezna vlada je takođe apelovala na međunarodne razvojne partnere za pomoć, kako bi rekonstrukcija infrastrukture uništene poplavama mogla da počne kada se voda povuče“, rekao je Ahsan Ikbal, ministar za planiranje, razvoj i posebne inicijative na Tviteru.

U Sindu je vlada zatvorila sve obrazovne institucije u iščekivanju nove prognoze kiše za sredu i četvrtak, a aerodrom u okrugu Navabšah ostaje zatvoren, a aerodrom je skoro potpuno potopljen.

„To je klimatska katastrofa epskih razmera, koja je izazvala humanitarnu krizu koja bi mogla da se uporedi sa veličinom velike poplave koja je bila svedok 2010. godine“, rekao je Rehman.