Otpadne vode Fukušime puštene u okean, Kina zabranjuje sve japanske morske plodove

Otpadne vode Fukušime puštene u okean, Kina zabranjuje sve japanske morske plodove

Japan je počeo da ispušta prečišćenu radioaktivnu vodu iz uništene nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean, što je polarizujući potez koji je naterao Kinu da objavi trenutnu opštu zabranu uvoza svih morskih plodova iz Japana.

Kina je „veoma zabrinuta zbog rizika od radioaktivne kontaminacije koju donosi… japanska hrana i poljoprivredni proizvodi koji se izvoze u Kinu“, rekao je kineski carinski zvaničnik u saopštenju.

Potpisana pre dve godine od strane japanske vlade i odobrena od strane UN-a za nuklearni nadzor prošlog meseca, otpuštanje je ključni korak u zastrašujuće dugom i teškom procesu razgradnje elektrane Fukušima Daiči nakon što ju je uništio cunami.

Operater fabrike Tokio Electric Pover (Tepco) (9501.T) rekao je da je oslobađanje počelo u 13:03. po lokalnom vremenu (04:03 GMT) i nije identifikovao nikakve abnormalnosti sa pumpom za morsku vodu ili okolnim objektima.

Međutim, Kina je u četvrtak ponovila svoje čvrsto protivljenje planu i rekla da japanska vlada nije dokazala legitimnost ispuštanja vode.

„Japanska strana ne bi trebalo da nanosi sekundarnu štetu lokalnom stanovništvu, pa čak i ljudima sveta iz sopstvenih sebičnih interesa“, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova u četvrtak.

Tokio je zauzvrat kritikovao Kinu zbog širenja „naučno neutemeljenih tvrdnji“.

On tvrdi da je ispuštanje vode bezbedno, napominjući da je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) takođe zaključila da je uticaj koji bi to imalo na ljude i životnu sredinu bio „zanemarljiv“.

Fabrika Fukušima Daiči uništena je u martu 2011. godine nakon što je zemljotres jačine 9,0 stepeni Rihterove skale izazvao snažne talase cunamija koji su izazvali kvar na tri njena reaktora.

Japanske ribarske grupe, pogođene godinama štete po reputaciju zbog straha od radijacije, dugo su se protivile tom planu. Strahovanje da će to dovesti do gubitka izvoza na glavna tržišta čini se da potkrepljuje neograničena kineska zabrana.

[1/7] Demonstrant drži plakat sa natpisom „Nema radijacijom zagađene vode u more“ tokom mitinga protiv japanskog plana da ispusti tretiranu radioaktivnu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima Daiči uništene cunamijem u okean, ispred sedišta Tokio Electric Pover Compani stekla licencna prava Pročitajte više

„Ribarske zajednice Japana osećaju se sve više uznemirenosti dok su svedoci ovog trenutka“ uprkos uveravanjima vlade, rekao je šef Japanske ribarske zadruge u saopštenju.

Japan je 2022. izvezao vodene proizvode u Kinu u vrednosti od oko 600 miliona dolara, što je čini najvećim tržištem za japanski izvoz, dok je Hong Kong drugi. Prema vladinim podacima, prodaja Kini i Hong Kongu činila je 42% ukupnog japanskog izvoza vodenih proizvoda u 2022.

Južnokorejski premijer Han Duck-soo rekao je da će zabrane uvoza ribarskih i prehrambenih proizvoda u Fukušimi ostati na snazi dok se ne ublaži zabrinutost javnosti.

Voda će se u početku ispuštati u manjim porcijama i uz dodatne provere. Prvo ispuštanje u ukupnom iznosu od 7.800 kubnih metara – što je ekvivalent oko tri olimpijska bazena vode – odvijaće se tokom oko 17 dana.

Prema rezultatima testa Tepco objavljenim u četvrtak, ta voda sadrži oko 63 bekerela tricijuma po litru, što je ispod granice za vodu za piće Svetske zdravstvene organizacije od 10.000 bekerela po litru. Bekerel je jedinica radioaktivnosti.

IAEA je takođe objavila saopštenje u kojem se navodi da je njena nezavisna analiza na licu mesta potvrdila da je koncentracija tricijuma daleko ispod granice.

Japan će sprovoditi monitoring oko područja ispuštanja vode i objavljivati rezultate svake nedelje, počevši od nedelje, rekao je ministar životne sredine.

Tepco očekuje da će proces ispuštanja otpadnih voda – trenutno ukupno više od 1,3 miliona metričkih tona – trajati oko 30 godina.

Građanske grupe pokrenule su proteste u Japanu i Južnoj Koreji, iako je vlada Južne Koreje rekla da njena sopstvena procena nije pronašla probleme sa naučnim i tehničkim aspektima objavljivanja.

Južnokorejska policija uhapsila je najmanje 14 demonstranata koji su ušli u japansku ambasadu u Seulu, saopštio je organizator i svedok Rojtersa.

Pre puštanja na slobodu, nekoliko desetina demonstranata okupilo se ispred sedišta Tepca u Tokiju držeći natpise „Ne bacajte kontaminiranu vodu u more!“ Skup je završen za oko sat vremena.

„Nuklearna katastrofa u Fukušimi nije završena. Ovog puta će biti ispušteno samo oko 1% vode“, rekao je Rojtersu 71-godišnji Jun Iizuka, koji je prisustvovao protestu. „Od sada ćemo se još dugo boriti da zaustavimo dugotrajno ispuštanje kontaminirane vode.