Devet muškaraca optuženih za najgori brodolom u Sredozemnom moru ove godine u kojem su poginule najmanje 82 osobe, u utorak su na sudu negirale bilo kakvu nepravdu, dok je Evropska unija obećala više sredstava i akcija u vezi sa migracijama, preneo je Rojters.
Grčka, koja je bila pod sve većim nadzorom zbog svog odgovora na katastrofu od 12. do 13. juna, još uvek pretražuje more u širem području, iako se šansa da se pronađe još preživelih smatrala praktično nikakva.
Ribarski čamac dugačak 20-30 metara sa stotinama migranata potonuo je kod jugozapadne obale Grčke u nekim od najdubljih voda Mediterana, na putovanju koje je krenulo iz Libije i trebalo je da se završi u Italiji.
Smatralo se da prevozi do 700 migranata iz Egipta, Sirije i Pakistana, ali su samo 104 osobe spasene. Obalska straža izvukla je još tri tela u ponedeljak, šest dana nakon katastrofe, i jedno u utorak, revidirajući broj poginulih na 82.
Strahuje se da su još stotine mrtvih.
Osumnjičeni šverceri, svi iz Egipta i starosti između 20 i 40 godina, pojavili su se u utorak pred tužiocem kako bi odgovorili na optužbe koje su uključivale ubistvo iz nehata, stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje migranata i izazivanje brodoloma.
Svi su negirali bilo kakvu nepravdu, navodi državni emiter ERT.
Jedan od njihovih advokata rekao je u ponedeljak da njegov klijent nije švercer već žrtva koja je tražila bolji život u Evropi i platila da bude odvedena u Italiju.
Smatralo se da je ostareli brod krenuo iz Egipta, a zatim je pokupio putnike u libijskom priobalnom gradu Tobruku 10. juna pre nego što je otplovio za Italiju. Grčke vlasti su saopštile da su im preživeli rekli da su platili po 4.500 dolara za putovanje.
Italija je 12. juna upozorila Grčku na prisustvo čamca u njenoj nadležnosti za potragu i spasavanje. Brodu su prilazili trgovački brodovi i grčka obalska straža ga je pratila nekoliko sati pre nego što se prevrnuo i potonuo.
Ali tačne okolnosti potonuća broda uprkos prisustvu obalske straže i dalje su nejasne.
List Katimerini objavio je da su preživeli, koji su tokom vikenda pozvani na dodatna svedočenja, prvi put rekli da je obalska straža pokušala da odvuče njihov brod.
Grčke vlasti su saopštile da je brod više puta odbijao pomoć Grčke rekavši da želi da ide u Italiju. Oni su demantovali navode da se čamac prevrnuo nakon što je obalska straža pokušala da ga odvuče.
U Briselu je Evropska unija odlučila da izdvoji 15 milijardi evra kao deo svog budžeta za period 2024-2027 za jačanje migracione politike.
Novac će se, između ostalog, koristiti za negovanje partnerstava sa trećim zemljama, pružanje pomoći izbeglicama na Bliskom istoku i reagovanje na humanitarne krize, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
„Užasno je to što se dogodilo i što je hitnije da reagujemo“, rekla je fon der Lajen na pitanje o brodolomu.