Na ostrvima Galapagos, u Ekvadoru, primećena je ozbiljna šteta na Darvinovom luku, koji je kolabirao zbog prirodne erozije. Ovo je samo jedan od signala krhkosti ovog udaljenog arhipelaga, koji je suočen sa sve većim pritiscima klimatskih promena i prisustva invazivnih vrsta. Ostrva su poznata po svojoj jedinstvenoj biodiverzitetu, ali sada se suočavaju sa izazovima uzrokovanima zagrevanjem okeana.
Promene u temperaturi okeana direktno utiču na ishranu mnogih morskih životinja na Galapagosu. Morske iguane, koje su endemske za ovo područje, sada imaju problema u pronalaženju adekvatne hrane zbog smanjenja količine crvenih i zelenih algi, dok se morske kornjače bore sa gnežđenjem u toplijim vodama. Ovo je samo deo problema sa kojima se suočava lokalni ekosistem.
Pored prirodnih izazova, Galapagos takođe prolazi kroz probleme uzrokovane prisustvom invazivnih vrsta i zagađenjem plastikom. Studije su pokazale prisustvo mikroplastike u stomaku pingvina sa Galapagosa, što ukazuje na široko prisustvo ovog oblika zagađenja u morskom okruženju.
Napuštanje domaćih životinja poput pasa i mačaka, nakon pandemije COVID-19, dodatno je pogoršalo situaciju na ostrvima. Divlje mačke i psi postali su pretnja za jedinstvene vrste poput džinovskih kornjača, dok se borba protiv invazivnih vrsta postaje sve izazovnija.
Očuvanje Galapagosa zahteva pažljivo balansiranje između zaštite prirodne sredine i suzbijanja negativnih uticaja ljudskog faktora. Budućnost ovog ekosistema zavisiće od uspeha u rešavanju ovih složenih problema.