Lavrov: Orešnik je pokrenuo odgovor na američku vojnu ekspanziju u Evropi

Lavrov: Orešnik je pokrenuo odgovor na američku vojnu ekspanziju u Evropi

Uspešno testiranje hipersonične rakete Orešnik prošlog meseca predstavljalo je odgovor Rusije na američko raspoređivanje svojih raketa srednjeg dometa u Evropi, izjavio je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Sistem balističkih raketa srednjeg dometa, koji može da nosi više bojevih glava, uključujući i nuklearne, prvi put je upotrebljen 21. novembra, kada je pogodio ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje Južmaš u gradu Dnjepru. Komentarišući napad, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da bojeve glave Orešnik putuju deset puta većom brzinom od zvuka i da ih ne može presresti nijedna postojeća protivvazdušna odbrana.

U intervjuu ruskim medijima u nedelju, Lavrov je istakao da je nakon jednostranog povlačenja SAD iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. Moskva nastavila da se pridržava ključnih ograničenja postavljenih sporazumom iz doba hladnog rata. Međutim, „danas je, na primer, jasno da je naš [samonametnuti] moratorijum na razmeštanje raketa srednjeg i kraćeg dometa praktično neodrživ i moraćemo da ga napustimo“, naveo je ruski ministar spoljnih poslova.

Lavrov je optužio Vašington da ignoriše zahteve Moskve i Pekinga da ne raspoređuje ovu klasu raketa u inostranstvu. U svetlu ovoga, Rusija je bila prinuđena da odgovori „nedavnim testom najnovijeg superzvučnog sistema Orešnik srednjeg dometa, sprovedenim u borbenim uslovima, ubedljivo demonstrirajući naše sposobnosti i rešenost da preduzmemo kompenzacione mere“, pojasnio je diplomata.

Prema rečima ministra, „kao rezultat destruktivne politike SAD, temelji strateške stabilnosti su znatno uzdrmani, au nekim oblastima i uništeni“. Lavrov je dodao da s obzirom na trenutni „ekstremno antiruski“ stav Vašingtona, Moskva ne namerava da se u skorije vreme ponovo uključi u dijalog o kontroli naoružanja sa Vašingtonom.

Zvaničnik je naglasio da se Rusija ipak pridržava određenih granica predviđenih prethodnim sporazumima. Međutim, Moskva zadržava pravo da preispita ove pristupe, u zavisnosti od rastućih pretnji po njenu nacionalnu bezbednost koje predstavljaju SAD i njeni saveznici u NATO-u.

Predsednik Putin je u četvrtak rekao da, iako Rusija „još nema mnogo sistema Orešnik“, „ne isključuje mogućnost da ih koristi danas ili sutra, ako bude potrebno“. Šef države je takođe potvrdio da će nekoliko jedinica biti raspoređeno kod bliskog saveznika Rusije, Belorusije.

Ranije ovog meseca, Putin je na sličan način izjavio da je razvoj Orešnika došao kao odgovor na odluku SAD da stacioniraju svoje rakete srednjeg dometa u zapadnoj Evropi.