Oko 500 honduraških migranata u karavanu otišlo je u subotu pre zore iz severnog grada San Pedro Sula u nadi da će stići do Sjedinjenih Država.
To je bila prva takva grupa od januara 2022. godine, a činili su je muškarci, žene i deca uglavnom iz unutrašnjosti i južnog Hondurasa, gde su mnogi radnici na farmama ostali bez posla zbog zatvaranja nekih plantaža.
„Odlučni smo da nastavimo dalje jer nam je ovde gore. Nemamo posla. Gladni smo“, rekao je Edgar Ivan Hernandez, 26-godišnji radnik na farmi koji je putovao sa tri rođaka.
Njegov rođak Arnold Ulises Ernandez rekao je da su ohrabreni da se pridruže karavanu nakon što su za to saznali na društvenim mrežama. „Najbolji način je da odemo u grupi jer nas na taj način ne zaustavljaju mnogo ni policija ni imigracija“, rekao je on.
Ogromna većina migranata prelazi Centralnu Ameriku i Meksiko u malim grupama, koristeći sve vrste transporta i mreže za krijumčarenje. Samo nekoliko njih formira karavane.
Autobuski terminal u San Pedro Suli je mesto odakle migranti svakodnevno odlaze autobusima koji se kreću na sever ka SAD, ali je takođe bio izvor masivnih karavana krajem 2018. i 2019. godine.
Tih godina mnogi su stigli čak do južne američke granice. Ali nakon pandemije situacija se radikalno promenila usled pritiska SAD, koje su tražile od vlada Meksika i Centralne Amerike da povećaju svoje napore da zaustave migrante na severu.
Od tada su karavani prvo zaustavljeni u južnom Meksiku, a kasnije na teritoriji Gvatemale.
Nekoliko dana pre nego što je predsednica Hondurasa Ksomara Kastro stupila na dužnost u januaru 2022, slična grupa od oko 600 migranata otišla je iz San Pedro Sule i rasformirale su je gvatemalske bezbednosne snage.
U 2023. godini zabeležen je rekordan broj migranata širom hemisfere. Hapšenja zbog ilegalnih prelazaka u SAD iz Meksika pojačana su do kraja godine kada su američke vlasti registrovale do 10.000 ilegalnih prelazaka u nekoliko dana u decembru. Prvih dana januara broj je pao na 2.500.