Okland je proglasio novu krizu javnog zdravlja u kalifornijskom gradu: rasizam.
Prošle nedelje, članovi Gradskog veća Oklanda glasali su bez protivljenja za proglašenje krize javnog zdravlja i obećali da će raditi na studijama i akcijama koje unapređuju rasnu jednakost.
„Samo zato što bi trebalo da budemo progresivni ili bilo šta drugo, ne znači da nemamo istoriju obespravljenosti, sistemskog rasizma, koji je ugrađen u naše gradske službe i našu kulturu“, rekao je član veća Kerol Fajf tokom Utorak sednica veća.
Rezolucijom je takođe izdvojeno čak 350.000 dolara u gradskom budžetu za analitičara podataka i konsultantske usluge kako bi podržala vladu dok radi na „neophodnim poboljšanjima sistema za prikupljanje i obradu podataka za praćenje učinka i napretka jednakosti“.
Darlene Flinn, izvršni direktor gradskog odeljenja za rasu i pravičnost, rekla je u intervjuu za televizijsku stanicu KRON 4 da je pandemija COVID-19 učinila rasne disparitete u Oklandu i širom zemlje vidljivijima.
„Takođe ima tendenciju da pogorša uticaje na zajednice koje su već pod stresom zbog rasne nejednakosti, a to smo videli i u drugim katastrofama, kao što je uragan Katrina“, rekao je Flin. „Kad god veliki stres pogodi zajednicu, on zaista naglašava šta su osnovni uslovi bili dugo vremena.
Drugi gradovi su preduzeli slične korake. U leto 2020. tadašnji gradonačelnik Bostona Marti Volš proglasio je rasizam krizom javnog zdravlja i preraspodelio 3 miliona dolara iz gradske policijske uprave u javno zdravstvo.
Prošle godine, direktor američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti nazvao je rasizam ozbiljnom pretnjom po javno zdravlje.
Prema izveštaju o dnevnom redu Flina i drugih gradskih zvaničnika, obojeni stanovnici Oklanda imaju tendenciju da se suoče sa lošijim zdravstvenim ishodima od svojih belih vršnjaka.
Ljudi koji žive u brdima Severnog Oklanda – istorijski beloj četvrti – žive u proseku 14 do 15 godina duže od stanovnika istorijskih crnačkih i latinskih četvrti u Zapadnom Oklandu i ravnici Istočnog Oklenda, navodi se u izveštaju.
„Slični dispariteti između Black Oaklanders-a i njihovih belih vršnjaka mogu se uočiti u hospitalizacijama koje se mogu sprečiti, stopi dijabetesa, astme, hipertenzije i srčanih oboljenja, stopama smrtnosti usled predoziranja opioidima, bebama rođenim sa veoma malom porođajnom težinom, smrtnosti novorođenčadi i dalje, “, dodali su zvaničnici.