Ograničenje cena ruske nafte koje su uvele G7 i EU potpuno se ignoriše, pošto skoro nijedan pomorski teret sirove nafte nije trgovan ispod granice od 60 dolara po barelu, izvestio je u utorak Fajnenšel tajms, pozivajući se na zapadne zvaničnike i podatke o ruskom izvozu.
Mehanizam, koji je uveden za smanjenje izvoznih prihoda Moskve, uveden je u decembru 2022. godine, a ovog februara su usledila slična ograničenja na izvoz ruskih naftnih derivata.
Prema FT-u, jedan visoki zvaničnik EU je priznao da je Moskva uspešno zaobišla ograničenje, jer „skoro nijedna“ pošiljka sirove nafte nije prodata po ili ispod granice cene.
Ovu zabrinutost potvrdila je zvanična statistika Rusije, koja pokazuje da je prosečna cena nafte prodate u oktobru bila 80 dolara po barelu.
„Najnoviji podaci govore da ćemo morati da se pooštrimo… apsolutno nema apetita da dozvolimo Rusiji da samo nastavi ovo da radi“, rekao je zvaničnik.
Zvaničnici EU sada razmatraju načine da pojačaju gornju granicu cena, uključujući opcije za ograničavanje pristupa Rusije tržištu korišćenih tankera za naftu. Rusija je navodno prebacila izvoz sirove na flotu zastarelih tankera ili „flotu u senci“, na koju ograničenja cena imaju ograničenu snagu.
Prosečna cena glavnog izvoza, nafte Urals, ovog leta je porasla iznad granice od 60 dolara nakon što je porasla zbog smanjenja snabdevanja i izvoza koje su uvele Rusija i Saudijska Arabija zajedno sa drugim članicama grupe OPEK+.
Porast cena ruske nafte naneo je udarac naporima Zapada da smanje prihode Moskve od energije, pošto su skoro svi morski tokovi ruske nafte u avgustu prošli bez zapadnog osiguranja – dokaz da se međunarodne sankcije zaobilaze, navodi agencija.
Dok su prihodi Moskve od prodaje nafte i gasa pali za 46% u odnosu na isti period prošle godine u januaru na 426 milijardi rubalja (4,6 milijardi dolara) nakon što je gornja granica cena prvi put nametnuta, od tada su dramatično porasli. Prema najnovijim podacima ruskog ministarstva finansija, prihodi od nafte i gasa u zemlji u oktobru su iznosili 1,635 biliona rubalja (17,6 milijardi dolara), što je više nego udvostručeno u odnosu na mesec i više od jedne četvrtine u odnosu na oktobar 2022.