Takozvani „mehanizam korekcije tržišta“ koji ima za cilj da zaštiti preduzeća i domaćinstva u EU od „preterano visokih cena gasa“ mogao bi u stvarnosti da podstakne potražnju i dovede do još veće nestašice gasa u Evropi, navode analitičari Golden Sachsa u izveštaju o ponedeljak, citira Bloomberg.
Rastuća potražnja bi ugrozila globalnu ponudu i mogla bi naterati vlasti EU da u najgorem slučaju racionišu gas, navodi se u saopštenju. Intervencije EU u energetskom sektoru takođe mogu izložiti region jačoj konkurenciji iz Azije, jer se potražnja u Kini oporavlja uz ublažavanje ograničenja Covid-a.
Ekonomisti upozoravaju da bi se, sa gornjom cijenom gasa, evropski uvoznici mogli suočiti sa problemima u obezbjeđivanju isporuka tečnog prirodnog gasa (LNG), jer će dobavljači favorizirati Aziju ako cijene tamo budu veće. EU i Azija se takmiče za isporuke LNG-a, a cene su bile rekordne na oba tržišta ranije ove godine. Intenzivna konkurencija može postati još gora jer teret dolazi od istih izvoznika, kao što su SAD i Katar.
Potražnja LNG-a u Aziji je već porasla poslednjih nedelja pošto kupci žure da se snabde zalihe za kasnu zimu.
Ministri energetike EU su se u ponedeljak složili da postave gornju granicu veleprodajnog gasa na 180 evra po megavat-satu (MVh), što će se aktivirati ako holandski TTF fjučers prirodnog gasa pređe ograničenje postavljeno na tri dana. Ograničenje će stupiti na snagu 15. februara.