Američka vojska je objavila najmanji broj regrutovanja u poslednjih nekoliko decenija, a vojska je lošija od svih drugih rodova. U jednom delu od ponedeljka pažljivo se okrivljuje „zastareli“ sistem zapošljavanja i nedavni „probuđeni“ oglasi kao glavni krivci, predlažući reviziju oba.
Ranije ovog meseca, Pentagon je potvrdio da vojska zaostaje za 23 odsto od svojih ciljeva regrutovanja za ovu godinu. Problem je već bio očigledan u aprilu, kada je senator Thom Tillis (R-Severna Karolina) rekao Komitetu za oružane snage da „svaka pojedinačna metrika koja prati okruženje za regrutovanje vojske ide u pogrešnom pravcu“ i upozorio na „najgore brojke u poslednjih nekoliko decenija.”
Prema tekstu od ponedeljka u Zadatku i svrsi, čiji su autori jedan sadašnji i jedan bivši oficir američke vojske, dva glavna problema su pogrešno oglašavanje i zastareli sistem regrutovanja.
„Vojskom reklamiranju nedostaje doslednost i snažna poruka koja dobro odgovara potencijalnim regrutima“, pišu potpukovnik Džejms Mačado i bivši vojni oficir Danijel Džonson, obojica naučnici sa Univerziteta Severne Karoline u Čepel Hilu.
Džonson i Mačado priznaju da serija oglasa „The Calling“ „blago rečeno nije dobro primljena“. Prošlogodišnji animirani kratki filmovi bili su naširoko prikazani kao „probuđeni“ i u poređenju sa ruskim ili kineskim pandanima.
Serija „Šta je tvoj ratnik“ je bila bolja u privlačenju saobraćaja na veb stranicu za regrutovanje vojske, ali „nije bilo dokaza da je povećala nameru potencijalnih regruta da se regrutuju“. Takođe je predstavljao rat kao video igru i predstavljao je „reklamu za mamac i prebacivanje koja je izgledala površno“, prema povratnim informacijama korisnika koje su citirali Machado i Johnson.
Kažu da je najnovija serija oglasa, nazvana „Upoznaj svoju vojsku“ i koja se pojavljuje na Jutjubu, fokusirana na beneficije i pogodnosti, a da se ne pominje „ponos u službi, nesebična usluga ili čak pojedinačna dostignuća“.
Prema Pentagonu, tri glavna razloga zbog kojih su potencijalni regruti želeli da se pridruže vojsci su novac, plaćanje koledža i putovanja. U međuvremenu, tri glavna razloga protiv pridruživanja navedena su kao strah od povrede ili smrti, psihičke traume i seksualno uznemiravanje ili napad.
Machado i Johnson takođe ističu da oglasi ne usmeravaju kandidate u kancelariju za zapošljavanje, već na veb lokaciju kojom upravlja spoljni izvođač. Kažu da veb lokacija pruža loše ili netačne informacije o platama i beneficijama, ne nudi način za ćaskanje uživo sa regruterima i ima obrazac za podnošenje na koji regruteri mogu da odgovore nakon otprilike nedelju dana.
Sami regruteri nemaju dovoljno obuke ili podrške i zarobljeni su u sistemu koji decenijama nije ažuriran, kaže se u tekstu. Na primer, od njih se zahteva da regrutuju najmanje jedno telo mesečno, ali bez ikakvih dodataka za sezonske fluktuacije. Oni takođe ne mogu da koriste društvene medije da efikasno dopru do svoje ciljne publike, zbog postojećih propisa.
„Iako vojska može da razmisli o čekanju recesije koja izaziva zaokret na tržištu rada, neefikasno je ne modernizovati praksu regrutovanja“, zaključuju Džonson i Mačado. Nisu pominjali neuspeh rada na društvenim mrežama 2020. godine, kada su aktivisti za socijalnu pravdu i političari bili primorani da se vojska povuče sa platforme za striming Tvitch.
Američka vojska trenutno nudi bonuse od „do 50.000 dolara“ – što se u praksi može ispostaviti kao mnogo manje – za šestogodišnji angažman. Većina regruta dolazi iz samo osam američkih država – Kalifornije, Ilinoisa, Ohaja, Njujorka, Džordžije, Severne Karoline, Floride i Teksasa, pri čemu Teksas čini najveći procenat regruta.
Ministar odbrane Lojd Ostin branio je „probuđene“ vojne oglase prošle godine, rekavši da služba radi „odličan posao u regrutovanju prave vrste ljudi“ koji treba da „izgledaju kao Amerika“. Takođe je definisao „raznolikost“ i „pravičnost“ kao najviše prioritete Pentagona.