U klizištu u rudniku žada u Mjanmaru nestalo više od 30 ljudi

U klizištu u rudniku žada u Mjanmaru nestalo više od 30 ljudi

U klizištu u rudniku žada u severnom Mjanmaru nestalo je više od 30 ljudi, a operacija potrage i spasavanja je u toku u ponedeljak, saopštio je spasilački zvaničnik, piše AP.

Incident se dogodio u Hpakantu, udaljenom planinskom gradu u državi Kačin, oko 950 kilometara severno od najvećeg grada Mjanmara, Jangona. Ovo područje je epicentar najvećih i najunosnijih rudnika žada na svetu.

Vođa lokalnog spasilačkog tima koji koordinira potragu za agenciju Asošiejted pres je u ponedeljak rekao da je više od 30 rudara koji su kopali žad odneto u jezero kada je klizište pogodilo selo Manna oko 15:30. u nedelju. Govorio je pod uslovom da ostane anoniman jer se plašio da će ga vojska uhapsiti.

Zemlja i ostaci iz nekoliko rudnika u blizini sela skliznuli su 304 metra (oko 1.000 stopa) niz liticu u jezero ispod i udarili rudare na putu, rekao je on.

On je rekao da je potvrđen nestanak 34 osobe i da su lokalni spasilački timovi u ponedeljak pretraživali jezero. Osam rudara je povređeno i prebačeno u lokalnu bolnicu u nedelju, rekao je on.

Rudar koji je tražio da ga ne identifikuju jer se plašio za svoju bezbednost rekao je da su trojica njegovih kolega koji su kopali žad odnela klizište u jezero. Rekao je da su većina žrtava muškarci.

Slične nesreće se obično dešavaju u manjem obimu i ne dobijaju mnogo pažnje.

Žrtve su obično nezavisni rudari koji se naseljavaju u blizini ogromnih gomila odbačene zemlje koje su iskopale teške mašine koje koriste rudarske kompanije. Oni traže komadiće žada i obično rade i žive u napuštenim rudarskim jamama u podnožju nestabilnih gomila zemlje. Većina čistača su neregistrovani migranti sa drugih područja.

U julu 2020. najmanje 162 osobe su poginule u klizištu u istoj oblasti, dok je u nesreći u novembru 2015. poginulo 113 ljudi.

Aktivisti za ljudska prava kažu da je rudarenje žada važan izvor prihoda za vojnu vladu Mjanmara. Protivnici vladavine vojske zagovaraju sankcije i bojkote kako bi se smanjila prodaja žada.

Rudnici su takođe glavni izvor prihoda za Vojsku nezavisnosti Kačina, etničku naoružanu grupu koja se nalazi u državi Kačin i koja se decenijama bori protiv centralne vlade za veću autonomiju.

Prekid vatre u regionu je poremećen otkako je vojska preuzela vlast u februaru 2021. od izabrane vlade Aung San Su Ći. Region je sada upleten u oružani sukob između vojske i Armije nezavisnosti Kačina koji je oterao mnoge civile u izbegličke kampove i obližnja mesta.