Tehnički problemi obustavili rad teleskopskog robota za uklanjanje uzorka goriva u Fukušimi

Tehnički problemi obustavili rad teleskopskog robota za uklanjanje uzorka goriva u Fukušimi

Upotreba teleskopskog robota za sakupljanje uzorka otopljenog goriva iz uništenog reaktora u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima Daiči obustavljena je u četvrtak zbog tehničkog problema. Radovi su stopirani kada su radnici otkrili da je pet cevi od 1,5 metara koje su korišćene za manevrisanje robota postavljeno u pogrešnom redosledu, što onemogućava njihovu ispravnu upotrebu u zoni sa visokom radijacijom, saopštila je kompanija Tokio Electric Power (TEPCO).

Robot je trebao da sakupi sićušan uzorak otpada iz primarne zaštitne posude reaktora Bloka 2, što bi označilo početak faze uklanjanja ostataka goriva. Ova faza je ključna u višedecenijskom procesu razgradnje elektrane pogođene cunamijem i zemljotresom 2011. godine.

Misija je trebalo da traje dve nedelje, tokom koje bi robot sakupljao fragment sa površine rastopljenog goriva pomoću klešta opremljenih na vrhu robota, koji može da se produži do 22 metra kako bi dosegao ciljano područje. Iako se misija fokusira na manje od 3 grama otopljenog goriva od procenjenih 880 tona, uzorak je ključan za razvoj budućih metoda razgradnje i potrebnih tehnologija.

TEPCO je naveo da novi datum za početak misije još nije utvrđen. Razumevanje ostataka otopljenog goriva je od esencijalnog značaja za proces razgradnje tri uništena reaktora i cele elektrane.

Vlada i TEPCO se i dalje drže cilja razgradnje u periodu od 30-40 godina, postavljenog ubrzo nakon nesreće, uprkos kritikama koje sugerišu da je ovaj cilj nerealističan. Nisu doneseni konkretni planovi za potpuno uklanjanje ili skladištenje otopljenog goriva.