Obilni snegovi i suša ubili više od 7 miliona grla stoke u Mongoliji

Obilni snegovi i suša ubili više od 7 miliona grla stoke u Mongoliji

Ekstremni vremenski fenomen poznat kao dzud ove godine je ubio više od 7,1 milion životinja u Mongoliji, što predstavlja više od desetine ukupnog stočnog fonda zemlje. Ovaj katastrofalni događaj ozbiljno ugrožava egzistenciju i način života mongolskih stočara.

Dzudovi su kombinacija višegodišnjih suša i oštrih, snežnih zima, koje su sve intenzivnije i učestalije zbog klimatskih promena. Iako se najviše povezuju sa Mongolijom, dzudovi se javljaju i u drugim delovima Centralne Azije.

Pogotovo tokom proleća, koje je sezona rađanja, mnoge neuhranjene ženke i njihovi mladunci ne preživljavaju. Stočarstvo, koje doprinosi 80% poljoprivredne proizvodnje i 11% BDP-a Mongolije, ključno je za ekonomiju i kulturu ove zemlje.

Na mongolskom, reč dzud znači katastrofa. Dzudi se javljaju kada ekstremni snegovi stvore neprobojne slojeve snega i leda koji pokrivaju ogromne travnjake Mongolije, sprečavajući životinje da pasu i dovodeći ih do smrti od gladi. Suše u drugim periodima godine dodatno smanjuju dostupnost hrane za životinje.

Ovogodišnji dzud je šesti u protekloj deceniji i najgori do sada, prateći prošlogodišnji dzud i suvo leto. Snežne padavine bile su najveće od 1975. godine. Broj uginulih životinja porastao je sa 2,1 milion u februaru na 7,1 milion u maju, izveštavaju državni mediji.

Mnoge porodice izgubile su preko 70% celokupnog stada, a ukupan broj smrtnih slučajeva mogao bi dostići 14,9 miliona životinja, odnosno skoro 24% ukupnog stada Mongolije, rekao je zamenik premijera S. Amarsaikhan.

Gubitak stoke zadao je nepovratan udarac ekonomskoj stabilnosti i dodatno pogoršao ionako teške uslove života ljudi. Visoki troškovi za gorivo, hranu i stočnu hranu dodatno su otežali situaciju za stočare poput Gantomora, 38-godišnjeg stočara iz provincije Arhangai.

Međunarodna pomoć je „veoma nedovoljna“, rekla je Olga Džumajeva iz Međunarodne federacije Crvenog krsta i Crvenog polumeseca. Apel IFRC-a pokrenut sredinom marta nije dostigao ni 20% svog cilja od 5,5 miliona švajcarskih franaka (6 miliona dolara).

Mongolija mora razviti bolje sisteme ranog upozoravanja na prirodne katastrofe i stočari moraju diversifikovati svoje prihode kako bi ublažili uticaj gubitaka stoke. Khandaa Biamba, pastir kamila iz provincije Dundgobi, naučila je od starijih generacija kako da preživi dzudove. Njena porodica odlučila je da zadrži samo stado kamila kako bi se izborila sa klimatskim promenama i sušom.

„Ova godina je bila najteža“, rekla je Biamba, ali je zahvaljujući mudrim potezima njene porodice većina njenih kamila preživela tešku zimu.