Akcije kompanije Nvidia su zabeležile pad u ranoj trgovini ponedeljkom nakon što je Kina objavila da sprovodi istragu nad ovom američkom kompanijom za mikročipove zbog sumnje u kršenje kineskih antimonopolskih zakona. Kineski regulatori se fokusiraju na Nvidijinu akviziciju kompanije Mellanox za mrežu i prenos podataka vrednu 6,9 milijardi dolara iz 2019. godine, prema šturiom saopštenju za medije.
Nvidia se smatra liderom u potražnji za veštačkom inteligencijom, što je dovelo do njenog značajnog rasta na berzi, s obzirom na to da tehnološki divovi troše velike sume novca na čipove i data centre ove kompanije potrebne za obuku i funkcionisanje njihovih AI sistema. Prihodi i profiti kompanije iz Kalifornije su u porastu zbog rastuće potražnje za veštačkom inteligencijom, a čak 16% ukupnih prihoda Nvidije dolazi iz Kine, što je drugo tržište po veličini nakon Sjedinjenih Američkih Država.
Nvidia je nedavno objavila prihod od 35,08 milijardi dolara, što je povećanje od 94% u odnosu na prethodnu godinu. U poslednjem kvartalu, kompanija je ostvarila prihod od 19,31 milijardu dolara, što je više nego dvostruko u odnosu na 9,24 milijarde dolara ostvarene u istom periodu prethodne godine. Tržišna vrednost kompanije dostigla je 3,5 biliona dolara, čime je Nvidia privremeno prestigla Apple kao najvredniju kompaniju na svetu.
Nvidijin pronalazak čipova za grafičke procesore 1999. godine značajno je doprineo rastu tržišta PC igara i revoluciji u oblasti kompjuterske grafike. Nedavno, Nvidia je zamenila Intel na industrijskom indeksu Dow Jones, okončavši 25-godišnje prisustvo ove pionirske kompanije za proizvodnju poluprovodnika na indeksu.
U poređenju sa Intelom, Nvidia se fokusira na dizajniranje, ali ne i proizvodnju sopstvenih čipova, uglavnom se oslanjajući na kompaniju Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., rivala Intela. Kineska antimonopolska istraga usledila je nakon izveštaja sa sajta The Information o navodima da Ministarstvo pravde SAD istražuje pritužbe rivala da Nvidia zloupotrebljava svoju tržišnu dominaciju u sektoru čipova. Navodi uključuju tvrdnje da Nvidia pretnjama kažnjava one koji kupuju proizvode od nje i njenih konkurenata istovremeno.