Nvidia dostiže tržišnu vrednost od 1 bilion dolara zahvaljujući rastućoj potražnji za veštačkom inteligencijom

Nvidia dostiže tržišnu vrednost od 1 bilion dolara zahvaljujući rastućoj potražnji za veštačkom inteligencijom

Nvidia je u utorak postala prvi proizvođač čipova koji se pridružio klubu vrednom trilion dolara, pošto se kompanija kladi na porast potražnje za svojim AI čipovima koji pokreću chatbot senzaciju ChatGPT i mnoge druge aplikacije.

Akcije kompanije za igrice i AI čipove porasle su za 4,2%.

Analitičari sa Volstrita nazvali su Nvidijinu prognozu „nedokučivom“ i „kosmološkom“, povećavajući svoje ciljne cene u masama. Najviša ciljana cena procenjivala je kompaniju na oko 1,6 biliona dolara, što je uporedo sa Alfabetom Google-a.

„S obzirom na to da je procena znatno iznad dugoročnog proseka, postojaće značajan pritisak da se ostvari visok rast na konzistentnoj osnovi… moglo bi doći do volatilnosti cene akcija“, Suzana Striter, šef odeljenja za novac i tržišta u Hargreaves Lansdovn, rekao je.

AI je zauzeo centar pažnje nakon što je Nvidia prošle sedmice zapanjila investitore prognozom prihoda koja je nadmašila očekivanja analitičara za više od 50%.

„Nvidia je trenutno dete za AI“, rekao je Tomas Hejs, predsednik kompanije Great Hill Capital. „Tržište se pomiruje sa tim da li je ovaj trend veštačke inteligencije stvaran.

Nvidijine akcije su prošle nedelje porasle za oko 25%, što je izazvalo rast akcija vezanih za veštačku inteligenciju i podstaklo druge proizvođače čipova, što je pomoglo da se Philadelphia SE Semiconductor indeks zatvori u petak na najviši nivo u poslednjih godinu dana.

„Tehnički trgovci i AI manija su gurnuli Nvidiju ka limitu od 1 bilion dolara i to nije jeftino“, rekao je Jim Kelleher, analitičar u Argus Research-u.

Brzi uspeh ChatGPT-a u vlasništvu OpenAI-a podstakao je tehnološke gigante kao što su Alphabet i Microsoft da maksimalno iskoriste generativnu veštačku inteligenciju, koja može da se uključi u razgovor nalik ljudima i kreira sve, od šala do poezije.