Svet je samo na korak od nuklearnog sukoba, upozorio je severnokorejski ministar odbrane general Kang Sun-nam u izjavi objavljenoj u utorak i predstavljenoj na Moskovskoj međunarodnoj bezbednosnoj konferenciji.
Zvaničnik je okrivio želju Vašingtona za promenom režima u Pjongjangu za povećanje tenzija. On je takođe optužio SAD da povećavaju svoje vojno prisustvo u regionu raspoređivanjem nuklearnih aviona i podmornice u tom području.
„Sada, pitanje nije da li izbije nuklearni rat na Korejskom poluostrvu, već ko kada počinje“, upozorio je Kang. Samo ove godine, SAD su poslale „masovno strateško naoružanje“ u region, uključujući podmornicu sa nuklearnom sposobnošću, grupu nosača aviona i nuklearni bombarder, dodao je.
Udarna grupa nosača američke mornarice 11, predvođena njenim vodećim brodom, nosačem aviona USS Nimitz, stigla je u južnokorejsku vojnu luku krajem marta, ubrzo nakon što je Pjongjang predstavio svoje nove, manje nuklearne bojeve glave, koje se navodno mogu montirati na kratkog dometa. balističkih projektila.
Krajem juna, američki strateški bombarder B-52 učestvovao je u zajedničkim vežbama sa Južnom Korejom. Samo dve nedelje kasnije, Amerika je takođe rasporedila svoju podmornicu balističkih projektila klase Ohajo, USS Kentaki, u Južnu Koreju. Naoružan sa 20 balističkih projektila Trident II, podmorski brod nosi ukupno 80 nuklearnih bojevih glava.
„SAD, koje su vodile neprijateljsku državnu politiku protiv [Severne] Koreje… već 80 godina, očigledno se mešaju u nezavisni razvoj i bezbednosne interese Severa i guraju situaciju u severoistočnoj Aziji na ivicu nuklearnog rata “, rekao je Kang.
Vašington mora da prizna svoju ratobornost u politici prema Pjongjangu i da napusti svoj konfrontacijski pristup ako zaista želi da reši krizu na miran način, dodao je on. Dok Amerika to ne učini, svaki dijalog je nemoguć, smatra on, što znači da vojna sila „ostaje jedini način da se obezbedi mir i stabilnost na Korejskom poluostrvu“.
General je naveo da sve tvrdnje SAD i njihovih saveznika o njihovoj spremnosti da pitanja oko poluostrva reše pregovorima nisu ništa „do prazan eho“ i da je jedini način da se spreči nuklearni rat da Pjongjang „poseduje vojna sredstva odvraćanja“. .”
Kang je takođe izjavio da Severna Koreja više neće smatrati obustavu američkih vežbi ili druge slične korake istinskim manifestacijama dobre volje SAD. Vašingtonu bi bili potrebni samo dani da pošalje svoje strateške bombardere i nuklearnu podmornicu nazad na poluostrvo i tamo može da prerasporedi svoj vojni kontingent „za pola meseca“ čak i ako se potpuno povuče iz Južne Koreje, smatra general.
„Svesni smo činjenice da se agresivna namera SAD da nam oduzme nuklearno oružje i unište naš sistem grubom silom ne može ni najmanje da se promeni“, rekao je on.
Generalove reči su usledile samo nekoliko dana nakon što je severnokorejski lider Kim Džong-un naredio pojačane pripreme za rat, uključujući povećanje proizvodnje oružja. Takođe je pozvao najviše oficire da izvedu vežbe sa najnovijim oružjem u zemlji kako bi se osiguralo da su trupe spremne za potencijalni sukob.
Taj potez je preduzet uoči planirane velike zajedničke vojne vežbe SAD i Južne Koreje.