Nuklearne ambicije SAD ometene „ruskim problemom“

Nuklearne ambicije SAD ometene „ruskim problemom“

Napori SAD da pomognu u borbi protiv klimatskih promena razvojem nove generacije malih nuklearnih elektrana navodno su naišli na potencijalnu prepreku: jedini komercijalni snabdevač visoko obogaćenog goriva koje bi bilo potrebno za nove reaktore nalazi se u Rusiji.

Jedinica Tenek ruske državne kompanije za nuklearnu energiju, Rosatom, jedina je firma koja komercijalno prodaje visoko probni nisko obogaćeni uranijum (HALEU), vrstu goriva koje bi koristili novi napredni reaktori, preneo je Rojters u četvrtak. „Proizvodnja HALEU-a je kritična misija i svi napori da se poveća njegova proizvodnja se procenjuju“, rekao je portparol američkog Ministarstva energetike (DOE) za medije.

Ruski monopol HALEU dugo je bio zabrinutost Vašingtona, ali je ukrajinska kriza podigla ovo pitanje do vanrednog stanja jer, kako je rekao Rojters, „ni vlada ni kompanije koje razvijaju nove napredne reaktore ne žele da se oslone na Moskvu“. Kao rezultat toga, administracija predsednika Džoa Bajdena mogla bi da iskoristi američke zalihe uranijuma za oružje kako bi popunila prazninu u snabdevanju.

Vlada procenjuje koliko svog visoko obogaćenog uranijuma da odvoji za nove reaktore. „Razumemo potrebu za hitnom akcijom da se podstakne uspostavljanje održivog, tržišno vođenog snabdevanja HALEU-om“, rekao je portparol DOE.

Vašington vidi nove reaktore kao način da se smanji emisija ugljenika i ubrza prelazak sa fosilnih goriva. Jedinice su modularne i mnogo su efikasnije od sadašnjih nuklearnih elektrana. Takođe se brže grade. Međutim, potrebno im je gorivo koje je obogaćeno na 20% U-235, oko četiri puta više od nivoa koji se koristi u današnjim nuklearnim elektranama. Rosatom je jedini komercijalni proizvođač takvog goriva i kontroliše licenciranje svoje tehnologije zapadnim obogaćivačima.

Kada je Rusija započela svoju vojnu ofanzivu na Ukrajinu u februaru, što je navelo Bajdenovu administraciju da predvodi međunarodne napore da izoluje Rusiju kroz ekonomske sankcije, oslanjanje na Rosatom više nije bilo održivo. „Nismo imali problema sa gorivom do pre nekoliko meseci“, rekao je za Rojters Džef Navin, direktor spoljnih poslova u TerraPover. „Posle invazije na Ukrajinu, nije nam bilo prijatno da poslujemo sa Rusijom. Milijarder Bil Gejts je osnivač i predsednik kompanije TerraPover.

Bajden je u junu najavio donaciju SAD od 14 miliona dolara za finansiranje inženjerskih i dizajnerskih radova za predloženi projekat nuklearne energije u Rumuniji koji bi zamijenio elektranu na ugalj. Novo postrojenje bi zapošljavalo šest modularnih reaktora sledeće generacije. „Ovo će pomoći da se nuklearna energija sa nultom emisijom na mreži dovede u Evropu brže, jeftinije i efikasnije“, rekao je predsednik.

Rojters je primetio da, bez pouzdanog izvora HALEU, programeri reaktora strahuju da neće dobiti narudžbine za svoja nova postrojenja. A, bez narudžbina, potencijalni dobavljači visoko obogaćenog goriva verovatno neće sastaviti lance snabdevanja koji su potrebni za zamenu ruskog proizvođača.