UN-ova nuklearna organizacija oštro je kritikovala Iran u subotu jer je efektivno zabranio nekolicini njegovih najiskusnijih inspektora da nadgledaju sporni program zemlje, piše AP.
Oštra izjava došla je usred dugotrajnih tenzija između Irana i Međunarodne agencije za atomsku energiju, koja ima zadatak da nadgleda nuklearni program za koji zapadne nacije dugo sumnjaju da ima za cilj razvoj nuklearnog oružja. Iran insistira da je program miran.
Rafael Marijano Grosi, šef IAEA, rekao je da je Iran povukao imenovanje „nekoliko iskusnih inspektora Agencije“, zabranivši im da učestvuju u praćenju njegovog programa.
„Iran je efektivno uklonio oko jedne trećine ključne grupe najiskusnijih inspektora Agencije određenih za Iran“, rekao je on.
Grosi je dalje „snažno osudio ovu nesrazmernu i jednostranu meru bez presedana“, rekavši da ona „predstavlja nepotreban udarac ionako zategnutim odnosima između IAEA i Irana“.
Iransko ministarstvo spoljnih poslova povezalo je taj potez sa, kako je rečeno, pokušajem Sjedinjenih Država i tri evropske zemlje da zloupotrebe telo „u sopstvene političke svrhe“. Činilo se da misli na Britaniju, Francusku i Nemačku, koje su u četvrtak rekle da će zadržati sankcije Iranu u vezi sa njegovim nuklearnim programom i programom balističkih projektila.
„Iran je ranije upozoravao na posledice takvih političkih zloupotreba, uključujući pokušaj politizacije atmosfere agencije“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani.
IAEA sa sedištem u Beču izvestila je ranije ovog meseca da je Iran usporio tempo kojim obogaćuje uranijum na nivoe koji su skoro na nivou oružja. To je viđeno kao znak da Teheran pokušava da ublaži tenzije nakon godina napetosti između njega i SAD.
Iran i SAD pregovaraju o razmeni zatvorenika i oslobađanju milijarde dolara iranske imovine zamrznute u Južnoj Koreji.
Svetske sile su postigle sporazum sa Teheranom 2015. godine prema kojem je pristao da ograniči obogaćivanje uranijuma na nivoe neophodne za nuklearnu energiju u zamenu za ukidanje ekonomskih sankcija. Inspektori UN-a su imali zadatak da prate program.
Tadašnji predsednik Donald Tramp jednostrano je povukao SAD iz sporazuma 2018. godine, obnavljajući sankcije. Iran je počeo da krši uslove godinu dana kasnije. Formalni razgovori u Beču o pokušaju ponovnog pokretanja sporazuma propali su u avgustu 2022.
Iran je dugo poricao da je ikada tražio nuklearno oružje i nastavlja da insistira da je njegov program u potpunosti u miroljubive svrhe, iako je Grosi upozorio da Teheran ima dovoljno obogaćenog uranijuma za „nekoliko“ nuklearnih bombi ako odluči da ih napravi.
Teheranu će verovatno biti potrebni meseci da napravi oružje. IAEA, Zapad i druge zemlje kažu da je Iran imao tajni vojni nuklearni program koji je napustio 2003. godine.
„Bez efikasne saradnje, poverenje i poverenje će i dalje biti neuhvatljivi“, rekao je Grosi u subotu. Bez ovih inspektora, rekao je on, agencija neće moći efikasno „pružiti kredibilna uveravanja da su nuklearni materijal i aktivnosti u Iranu u miroljubive svrhe“.