Sud na Tajlandu osudio je u sredu nedavno izabranog poslanika na šest godina zatvora zbog klevete monarhije prema kontroverznom zakonu koji čuva kraljevsku instituciju.
Rukčanok Srinork stigla je u zgradu suda u glavnom gradu Bangkoku, dok su njene kolege poslanici zasedali u parlamentu.
„Podneo sam zahtev za odlaganje (ročišta) jer danas novi parlament zaseda prvu sednicu, ali je sud to odbio. Pa sam došla da čujem presudu”, rekla je ona novinarima, stojeći pored svog partijskog lidera koji je bio tu da pruži podršku.
Optužena je za dve objave koje je navodno podelila pre dve godine na platformi društvenih medija Ks, ranije poznatoj kao Tviter: tvit koji je navodno klevetao monarhiju zbog veza sa vakcinom protiv koronavirusa i retvitovanje antimonarhijskog citata Francuza iz 18. veka filozof Denis Didro.
Rukčanok je osuđen na tri godine po svakoj tački prema članu 112 Krivičnog zakona Tajlanda koji štiti monarhiju, poznat kao Lese Majeste. Ona je takođe osuđena na osnovu Zakona o kompjuterskom kriminalu, čije su široke odredbe koje se odnose na onlajn aktivnosti kritikovane kao pretnja slobodi izražavanja.
Ona je uložila žalbu na kaznu i zatražila jemstvo. Ako bude odbijena, ona će izgubiti status poslanika.
Parlamentarka je negirala da je objavila tvitove, nazvavši slučaj protiv nje „slabim“. Tužilac je navodno dao snimke ekrana postova, ali policija nije mogla da pronađe linkove.
Rukčanok, 29, osvojio je mesto na opštim izborima u maju, što je deo šokantne pobede progresivne stranke Move Forvard koja je uzdrmala tajlandsku politiku. Pobeda se nije pretvorila u vlast jer su moćne konzervativne snage na kraju nadmašile stranku. U početku je bila branilac konzervativnog establišmenta pre nego što je promenila stranu i pridružila se progresivnom pokretu.
Monarhija i zakoni koji je štite bili su pod pritiskom poslednjih nekoliko godina. U 2020. desetine hiljada — pretežno mladih ljudi — marširali su u nekoliko tajlandskih gradova, tražeći ustavnu reformu i ukidanje uobičajeno nazvanog „zakona 112“. Odgovor vlade bio je neviđen niz krivičnih gonjenja.
Prodemokratski aktivisti su 2021. godine pokrenuli kampanju pozivajući na ukidanje zakona.
Kritičari kažu da se zakon o veličanstvu često koristi za suzbijanje političkih neslaganja. Zakon predviđa kaznu do 15 godina zatvora za uvredu monarha, njegove uže porodice i regenta.