Novoizabrani predsednik Nigerije prva je osoba izabrana da vodi zemlju sa manje od 50 odsto glasova. A njegovi rivali tek treba da signaliziraju da prihvataju legitimitet izbora, preneo je AP.
Dovoljno je reći da čaša nije napola puna dok se Bola Tinubu, bivši računovođa i političar više od 30 godina, sprema da preuzme uzde najveće afričke ekonomije, nacije od više od 200 miliona koja pati od široko rasprostranjenog siromaštva, nasilni zločin i verski ekstremizam.
Postoje pitanja o tome kako je 70-godišnji Tinubu – jedan od najbogatijih nigerijskih političara – postao toliko bogat. I mnogi mlađi Nigerijci sumnjaju u njegovu sposobnost da poboljša ekonomske mogućnosti za sve, a kamoli da smanji nasilje i korupciju, u zemlji koja je jedan od vodećih svetskih dobavljača nafte.
„Uprkos tome koliko dugo je Tinubu u političkom području, o njemu se vrlo malo zna“, rekla je Lina Koni Hofman-Atar, saradnica u afričkom programu Chatham House-a. „Postoje indicije da njegovo bogatstvo potiče od kontrole koju je imao nad politikom u Lagosu u poslednjih 20 godina. Većim delom svog političkog života izbegavao je nadzor.”
Tinubu se retko može viđati bez njegovog karakterističnog šešira i vezenog lika slomljenog okova, što je simbolično za razlomljenu naciju koju će se osloboditi siromaštva. Kako tačno planira to da uradi, nije jasno.
Ali on je uveren da zaslužuje šansu da pokuša. Bivši guverner države Lagos je prošle godine hrabro rekao članovima stranke: „Ja sam na redu! govoreći na domorodačkom jeziku Joruba.
Tinubu, koji je musliman i koji je stekao snažnu podršku u severnom regionu Nigerije sa velikim brojem muslimana, izašao je kao pobednik iz prepunog polja od skoro dvadesetak drugih koji se bore za nominaciju vladajuće stranke, uključujući aktuelnog potpredsednika.
Sa 37 odsto glasova, novoizabrani predsednik bi trebalo da preuzme dužnost 29. maja. Njegov glavni opozicioni kandidat Atiku Abubakar osvojio je 29 odsto, a trećeplasirani Obi 25 odsto, prema zvaničnim rezultatima.
Nekoliko sati nakon što je u sredu objavljen izborni rezultat, Obijev potpredsednik rekao je novinarima u Abudži da planiraju da osporavaju ishod na sudu na osnovu toga što nije u skladu sa odredbama nigerijskog izbornog zakona.
Nakon što je dobio sertifikat koji ga potvrđuje kao novoizabranog predsednika, Tinubu je zatražio podršku svih Nigerijaca, obećavajući da će ujediniti podeljenu naciju. „Da bi ovo uopšte bila pobeda, ne može jednostavno da bude pobeda jednog čoveka ili čak jedne stranke.
Posmatrači kažu da je Tinubu ne samo uporan, već je godinama bio kreator u politici.
„Kum politike u Lagosu ga skoro savršeno opisuje“, rekao je Malik Samjuel, istraživač sa Instituta za bezbednosne studije. „Otkako je napustio funkciju guvernera 2007, on je sam odredio ko će postati guverner države.
U 2018, Tinubu se posvađao sa čovekom koji je bio na njegovom bivšem guverneru.
„Tako je (Tinubu) povukao sve konce kako bi osigurao da guverneru bude uskraćena stranačka karta koja bi mu omogućila da ide na drugi mandat“, rekao je Samjuel. „On je toliko moćan da čak ni guverner u Lagosu iz njegove stranke ne može sebi priuštiti svađu sa njim.
Sada se Tinubu sprema da predvodi zemlju za koju se predviđa da će do 2050. godine postati treća najmnogoljudnija nacija na svetu, povezana sa Sjedinjenim Državama, posle Indije i Kine.
Uprkos ogromnom naftnom bogatstvu zemlje i ultra-bogatim pojedincima koji su imali koristi od industrije, divlje siromaštvo je pomoglo da podstakne islamsku pobunu na severoistoku koja se prelila na susede Nigerije. Napadi naoružanih grupa na severu i separatista na jugu ubili su hiljade u poslednjih godinu dana.
Mnogo toga o njegovom ranom životu je nepoznato, što je navelo neke da čak dovode u pitanje njegove godine tokom kampanje.
Veruje se da je Tinubu proveo vreme u Sjedinjenim Državama kao mladić, radeći kao obezbeđenje, taksista i perač sudova kako bi sastavio kraj s krajem dok je živeo u Čikagu i Virdžiniji. Rekao je da je nastavio da radi kao izvršni direktor u Ekkon Mobil-u.
Jednom je za novine rekao da je „skoro ubijen“ kao deo grupe koja se bori protiv poništenja predsedničkih izbora u Nigeriji 1993. od strane vojnog režima, koji su postali simbol demokratije u zemlji. Zatim je proveo četiri godine u izbeglištvu u inostranstvu pre nego što se vratio kući.
Samo nekoliko meseci kasnije izabran je za guvernera države Lagos, i često je govorio o svom mandatu dok je vodio kampanju za predsednika.
„Vodio sam transformaciju Lagosa iz opasnog, nepoželjnog mesta 1999. godine u čisto, bezbedno i živopisno mesto“, rekao je on nakon što je prošle godine dobio kartu vladajuće stranke.
Ali njegove veze i iskustvo nisu mu donele pobedu prošlog vikenda u državi Lagos, koju je umesto toga osvojio opozicioni kandidat Obi.
Analitičari kažu da se dobro snašao na drugim mestima na jugozapadu i da je njegova kampanja očigledno imala koristi od pozicije moći stranke All Progressives Congress pod administracijom sadašnjeg predsednika Muhammadua Buharija.
„Tinubu je koristio saveze koje je uspostavio sa regionalnim moćnicima i dominacijom vladajuće stranke nad državnim resursima“, rekao je Mucahid Durmaz, viši analitičar Verisk Maplecroft, globalna firma za obaveštavanje o rizicima.
Ipak, suočio se sa mnogim pitanjima tokom svoje kampanje od onih koji sumnjaju u njegova obećanja da će se boriti protiv korupcije, i onih koji dovode u pitanje njegove godine i zdravstveni status. On je takođe bio pod istragom nigerijske agencije za borbu protiv korupcije tek 2021.
Tinubu sada mora da uspostavi delikatnu ravnotežu u zemlji u kojoj je predsedništvo naviklo da se menja između vera. Godinama je postojalo nepisano pravilo da se predsednik Nigerije smenjivao između muslimana na severu i hrišćana sa juga.
Budući da Tinubu potiče sa jugozapada Nigerije, to bi moglo ublažiti zabrinutost oko toga da ima dva muslimanska predsednika jedan uz drugog. Ali Tinubu je takođe izabrao muslimanskog severnjaka za svog potpredsednika.
„Prekid rotacije vlasti među različitim regionima i etno-religijskim grupama će verovatno ostati izvor tenzija“, rekao je analitičar Durmaz.