Novinari koji prate proteste u Nigeriji izbegavaju metke dok policija hapsi skoro 700 ljudi

Novinari koji prate proteste u Nigeriji izbegavaju metke dok policija hapsi skoro 700 ljudi

Nigerijske snage bezbednosti ispalile su u subotu metke i suzavac na nekoliko novinara i demonstranata tokom demonstracija protiv ekonomske krize u glavnom gradu Abudži, prema novinarima na licu mesta i video snimcima koje je pregledala agencija Asošiejted pres.

Nije odmah potvrđeno da li su projektili ispaljeni na novinare gumeni ili bojevi meci. Ali AP je bio svedok posledica napada, uključujući rupe od metaka u automobilu koji pripada jednom od novinara, kao i žive metke na mestu protesta.

Najmanje 50 novinara uhapšeno je u subotu tokom protesta u Abudži, saopštila je kancelarija Amnesti internešenela u Nigeriji. Skoro 700 demonstranata do sada je uhapšeno širom zemlje, dok je devet policajaca povređeno tokom protesta, koji su već treći dan, saopštila je nigerijska policija.

Demonstracije koje su u toku uglavnom su protiv najgore krize troškova života u Nigeriji u jednoj generaciji i optužbi za pogrešnu upravu i korupciju u najmnogoljudnijoj zemlji Afrike. Nigerijski javni zvaničnici su među najbolje plaćenim u Africi, što je velika suprotnost u zemlji koja ima neke od najsiromašnijih i najgladnijih ljudi na svetu uprkos tome što je jedan od najvećih proizvođača nafte na kontinentu.

Na nigerijskom nacionalnom stadionu gde se okupilo desetine demonstranata, primećeni su policajci kako ispaljuju suzavac kako bi rasterali demonstracije neposredno pre nego što su stigli operativci sa kapuljačama za koje se veruje da su iz nigerijske tajne službe, navodi nekoliko demonstranata, novinara i video snimci koje je AP podelio.

Nigerijska tajna služba, ili Odeljenje Stejt službe, čiji su operativci obično sa kapuljačama, brzo je rasterala demonstrante, a zatim ispalila pucnje na novinare koji su još uvek bili na mestu događaja, prema šest tamošnjih novinara koji su u zapisniku razgovarali za AP.

Na snimku koji je snimio jedan od novinara vidi se kako operativci sa oružjem jure ljude ispred stadiona. Njihova vozila, od najmanje pet, bila su parkirana pored vozila nigerijske policije.

„Bilo je šokantno jer su nas doživljavali kao novinare, a mi smo im govorili da smo novinari“, rekao je Abdulkareem Mojeed, jedan od napadnutih novinara. Najmanje tri rupe od metka su probile njegov auto.

Novinari su rekli da su bili daleko od demonstranata. Nosili su prsluke koji su ih identifikovali kao medije i bili su pored vozila sa medijskim markama kada je na njih pucano, rekli su.

Portparol tajne službe nije odgovorio na telefonske i mejlove upite Asošijeted presa. Služba, koja ima reputaciju brutalnosti, često je optužena za nasilne napade i nezakonita hapšenja.

Novinar Abdulkudus Ogundapo rekao je da se uplašio za svoju bezbednost kada ga je zahvatila vatra. „Moja prva reakcija je bila, ’da se samo čuvam“, rekao je Ogundapo pre nego što su se odvezli.

Uobičajeno je da novinari budu na meti bezbednosnih snaga dok su na dužnosti u Nigeriji, koja je rangirana na 112. mestu od 180 zemalja u najnovijem Svetskom indeksu slobode medija od strane Reportera bez granica.

U zemlji se pucalo i na demonstrante, uključujući i tokom smrtonosnih demonstracija protiv policijske brutalnosti 2020.

Najmanje 31 slučaj napada na novinare, uključujući 11 hapšenja, do sada je zabeležen od početka protesta zbog troškova života, navodi Centar za novinarske inovacije i razvoj (CJID) koji je fokusiran na zapadnu Afriku.

„Umesto da obezbede novinare… bezbednosni zvaničnici su se ponašali na način koji sugeriše da namerno napadaju novinare“, rekao je Adebajo Aare, službenik projekta za slobodu medija u CJID-u.

Nigerijska policija je u međuvremenu saopštila da je tokom protesta do sada poginulo sedam osoba i da niko od njih nije ubijen od strane snaga bezbednosti. Amnesti internešenel je saopštio da su snage bezbednosti ubile najmanje devet demonstranata.

Policajac koji su vlasti ranije prijavile kao mrtav je „čudesno preživeo“, rekao je portparol policije Mujiva Adeobi u izjavi u kojoj je pozvao na prekid protesta koji će trajati 10 dana.