Nedavni niz zemljotresa u zapadnom Teksasu, uključujući najjači koji je bio magnitude 5,1, verovatno je rezultat aktivnosti nafte i gasa u toj oblasti, navodi američki Geološki zavod (USGS). Ovaj niz potresa koji je započeo 2021. godine pogodio je regiju koja je poznata po svojoj seizmičkoj aktivnosti izazvanoj naftnim i gasnim operacijama.
Zemljotresi su prouzrokovali značajnu štetu, uključujući oštećenje kuća, infrastrukture i komunalnih vodova, oslabljene temelje i pucanje zidova, kako je saopšteno iz Snajderove kancelarije za upravljanje vanrednim situacijama. Okrug Scurri je proglašen za područje pogođeno katastrofom.
Pre petka, kada je registrovan najjači potres, zabeleženi su i drugi značajni zemljotresi u ovom nizu, uključujući potrese magnitude 4,5, 4,9 23. jula i 4,7 prošle godine. Robert Skoumal iz USGS-a ističe da je ovo područje Permskog basena, poznato po bogatim nalazištima nafte i gasa, dugo bilo pogođeno zemljotresima izazvanim ovim aktivnostima.
Permski basen se proteže od jugoistočnog Novog Meksika do većeg dela zapadnog Teksasa i jedno je od najaktivnijih područja u zemlji kada je reč o zemljotresima izazvanim ljudskim aktivnostima. Zemljotresi u ovom području su često povezani sa procesom ubrizgavanja vode u zemlju kako bi se povećala proizvodnja nafte.
Sličan fenomen bio je primetan u Oklahomi početkom 2010-ih, gde je dramatičan porast broja zemljotresa povezan sa odlaganjem otpadnih voda iz vađenja nafte i gasa. Oklahomski regulatori su nakon toga uveli ograničenja na odlaganje otpadnih voda, što je dovelo do smanjenja broja potresa.
Potrebna su dalja istraživanja kako bi se tačno utvrdio uzrok nedavnih zemljotresa u zapadnom Teksasu, ali trenutni dokazi sugerišu da su oni verovatno povezani sa aktivnostima nafte i gasa. Ovo je podsećanje na potrebu za pažljivim nadzorom i regulacijom ovih industrijskih aktivnosti kako bi se smanjili negativni efekti na lokalnu zajednicu i infrastrukturu.