Novi premijer Senegala kritikuje francusko vojno prisustvo u toj zapadnoafričkoj zemlji

Novi premijer Senegala kritikuje francusko vojno prisustvo u toj zapadnoafričkoj zemlji

Novi premijer Senegala, koji je pušten iz zatvora nedeljama pre predsedničkih izbora ranije ove godine i doveo svoju stranku do pobede, kritikovao je francusko vojno prisustvo u toj zapadnoafričkoj zemlji.

Usman Sonko je takođe kritikovao napore Francuske i Zapada da promovišu vrednosti za koje je rekao da se ne uklapaju sa onima u Senegalu i drugim afričkim zemljama, uključujući LGBTK prava i monogamiju. Poligamija se široko praktikuje u Senegalu.

Sonko je govorio kasno u četvrtak na događaju koji je održan zajedno sa francuskim političarem krajnje levice Žan-Likom Melanšonom u glavnom gradu Dakaru.

Sonko je poznat po svojoj kritici mešanja Francuske, koja je bivši kolonijalni vladar Senegala. Njegovi vatreni stavovi u regionu gde su drugi susedi već preduzeli korake da prekinu veze sa Francuskom pomogli su njegovom izabranom kandidatu Basiru Diomajeu da pobedi na predsedničkim izborima u martu.

„Želim da ponovim želju Senegala za samoopredeljenjem, što je nespojivo sa dugoročnim prisustvom stranih vojnih baza u Senegalu“, rekao je Sonko.

On je rekao da želja da se dovede u pitanje prisustvo francuskih i drugih stranih snaga ne potkopava postojeće sporazume o odbrani koje je Senegal potpisao sa tim zemljama. Francuska ima oko 350 vojnika u Senegalu.

Dok je Sonko upozorio da bi promovisanje LGBTK prava moglo da izazove sukob između Senegala i Francuske, Melanšon je odgovorio da je uveo zakon koji dozvoljava istopolne brakove u Francuskoj.

„Mislio sam da ta sloboda da se voli bilo koga mora biti otvorena za sve koji žele da uživaju u njoj“, rekao je francuski političar.

Senegal se smatra stubom stabilnosti u regionu koji je doživeo talas državnih udara poslednjih godina, a Sonkove primedbe će verovatno privući pažnju zapadnih saveznika.

Nakon puča u problematičnim susedima Maliju, Burkini Faso i Nigeru, sve tri nacije su proterale francuske trupe i umesto toga obratile se Rusiji za pomoć u borbi protiv višegodišnjih pobuna. Tri nacije su takođe formirale sopstveni savez država Sahela, što je izazvalo rascep unutar Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država, ili ECOVAS.

Sonko, čija stranka je rekla da ECOVAS treba da se reformiše, ponovio je kritiku regionalnog bloka zbog toga što je dozvolio da podele rastu.

„Nećemo napustiti našu braću u Sahelu i učinićemo sve što je potrebno da ojačamo naše veze“, rekao je on.