Novoimenovani premijer Nepala položio je u ponedeljak zakletvu, predvodeći krhku koaliciju koja uključuje njegovog bivšeg protivnika i druge manje političke stranke.
Lider maoističke komunističke partije Pushpa Kamal Dahal položio je zakletvu predsjednica Bidhia Devi Bhandari u Predsjedničkoj kući u Katmanduu na ceremoniji kojoj su prisustvovali najviši zvaničnici, diplomate i političari.
Dahal je imenovao tri zamenika i još četiri ministra u kabinetu koji će, kako se očekuje, biti proširen u narednih nekoliko dana kako bi u novu koalicionu vladu primio još članova iz sedam stranaka.
Dahal ima podršku više od polovine članova novoizabranog Predstavničkog doma od 275 članova, donjeg doma parlamenta u kojem će morati da dokaže svoju većinu.
Dahalu je to treći put na vlasti otkako je njegova maoistička grupa napustila oružanu pobunu i pridružila se mejnstrim politici 2006.
Osim što mora da drži na okupu političke stranke različitih verovanja, Dahal se bori sa oživljavanjem ekonomije zemlje koja je bila teško pogođena pandemijom i balansira odnose sa svojim ogromnim susedima – Kinom i Indijom – od kojih se svaka bori za uticaj u Nepalu.
Sedam partija podržava Dahala, uključujući njegovog prijatelja koji je postao neprijatelj Komunističku partiju Nepala (Ujedinjeni marksističko-lenjinistički), koju vodi Khadga Prasad Oli.
Dahal i Oli su bili partneri na poslednjim parlamentarnim izborima 2017. godine, ali su sredinom petogodišnjeg mandata počeli da se prepiru oko toga ko će nastaviti da bude premijer. Prvobitno je dogovoreno da će podeliti termin, ali je Oli očigledno odbio, što je naljutilo Dahala.
Dahal je napustio partnerstvo i pridružio se Sher Bahaduru Deubi i njegovoj nepalskoj kongresnoj partiji kako bi bio deo nove koalicione vlade koju je predvodio Deuba.
Posle izbora 20. novembra, Deuba i Dahal su se posvađali pošto nisu uspeli da se dogovore ko će postati premijer.
Dahal, takođe poznat kao Prachanda, ili „žestoki“, predvodio je nasilnu maoističku komunističku pobunu od 1996. do 2006. Više od 17.000 ljudi je ubijeno, a status mnogih drugih ostaje nepoznat.
Maoisti su odustali od svoje oružane pobune, pridružili se mirovnom procesu uz podršku UN 2006. i ušli u mejnstrim politiku. Dahalova stranka je obezbedila najviše poslaničkih mesta 2008. godine i on je postao premijer, ali je godinu dana kasnije dao ostavku zbog nesuglasica sa predsednikom.