Novi brazilski zakon ograničava upotrebu pametnih telefona u osnovnim i srednjim školama

Novi brazilski zakon ograničava upotrebu pametnih telefona u osnovnim i srednjim školama

Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva potpisao je u ponedeljak zakon koji ograničava upotrebu pametnih telefona u školama, sledeći globalni trend ovakvih restrikcija. Ova odluka će uticati na osnovce i srednjoškolce širom Brazila, počevši od februara. Zakon uspostavlja okvir koji omogućava da učenici koriste uređaje samo u hitnim slučajevima, u obrazovne svrhe ili ako imaju invaliditet i za to su im potrebni.

Ministar obrazovanja Camilo Santana rekao je novinarima u Braziliji u ponedeljak da deca počinju da pristupaju internetu u veoma ranoj dobi, što otežava roditeljima da prate njihove aktivnosti. Istakao je da će ograničenje upotrebe pametnih telefona u školama pomoći u rešavanju ovog problema. Predloženi zakon dobio je retku podršku širom političkog spektra, od saveznika levičarskog Lule do njegovog protivnika, bivšeg predsednika Žaira Bolsonara.

Mnogi roditelji i učenici takođe podržavaju ovu meru. Oktobarska anketa brazilskog istraživačkog centra Datafolha pokazala je da gotovo dve trećine ispitanika podržava zabranu upotrebe pametnih telefona od strane dece i tinejdžera u školama. Više od tri četvrtine izjavilo je da ovi uređaji više štete nego što koriste deci.

Ograničavanje upotrebe mobilnih telefona smatraju potrebnim mnogi, uključujući Rikarda Martinsa Ramosa, 43-godišnjeg oca dve devojčice iz Rija de Žaneira. Njegova 13-godišnja ćerka Isabela podržava ovu meru, ističući kako su se njeni školski drugovi trudili da se koncentrišu tokom nastave zbog svojih pametnih telefona. Međutim, ona je ukazala da škole i dalje imaju izazove poput nasilja i uznemiravanja koja treba rešiti.

Do 2023. godine, oko dve trećine brazilskih škola uvele su određena ograničenja u vezi sa upotrebom mobilnih telefona, a 28% ih je uvelo potpuni moratorijum, prema istraživanju koje je u avgustu objavio Brazilijski komitet za internet. Države kao što su Rio de Žaneiro, Maranjao i Goijas već su usvojile lokalne zakone koji zabranjuju ove uređaje u školama, iako vlasti nailaze na poteškoće u sprovođenju tih zakona.

Vlasti u Sao Paulu, najnaseljenijoj brazilskoj državi, razmatraju da li da zabrane pametne telefone u javnim i privatnim školama. Gabriele Alexandra Henriques Pinheiro, 25-godišnja majka dečaka sa poremećajem iz autističnog spektra, slaže se sa ograničenjima, ali priznaje izazov sa kojim se odrasli suočavaju u postavljanju dobrog primera za decu.

Institucije, vlade, roditelji i drugi povezuju upotrebu pametnih telefona među decom sa nasiljem, suicidalnim mislima, anksioznošću i gubitkom koncentracije koja je ključna za učenje. Prošle godine, Kina je odlučila da ograniči upotrebu pametnih telefona kod dece, dok je Francuska uvela zabranu pametnih telefona u školama za decu uzrasta od šest do 15 godina.

Trend zabrane mobilnih telefona postaje sve popularniji u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je osam saveznih država usvojilo zakone ili politike kojima se ograničava ili smanjuje upotreba telefona među studentima, kako bi se smanjio pristup telefonima i smanjile smetnje u učionicama. Povećavaju se zabrinutosti roditelja u Evropi zbog bezbednosti i mentalnih rizika koje upotreba pametnih telefona nosi za malu decu.

U izveštaju koji je objavljen u septembru od strane UNESCO-a, Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu, navedeno je da je svaka četvrta zemlja već ograničila upotrebu ovih uređaja u školama.

Prošle godine, tokom saslušanja u američkom Senatu, Mark Zakerberg, izvršni direktor Mete, izvinio se roditeljima dece koja su bila iskorišćena, zlostavljana ili prisiljena na samopovređivanje putem društvenih mreža. Takođe je naglasio stalne napore Mete, zajedno sa širom industrijom, da zaštiti decu.