Trgovinski koridor koji se proteže od Azovskog mora i ušća reke Don u Rusiju do iranskih čvorišta na Kaspijskom moru i konačno u Indijskom okeanu poslednjih meseci postaje sve prometniji, a pojavljuju se nove rute, navodi se u izveštaju. Podaci o praćenju brodova koje je prikupila novinska agencija pokazali su stotine i ruskih i iranskih plovila duž reka koje vode do Kaspijskog mora.
Geografska lokacija Irana omogućava Rusiji da bezbedno transportuje robu trgovinskim koridorom preko iranske teritorije sve do Azije i Indije, bez opasnosti od zapadnih sankcija.
„S obzirom da se evropske transportne mreže zatvaraju, one su fokusirane na razvoj alternativnih trgovinskih koridora koji podržavaju okretanje Rusije ka istoku. Možete nametnuti kontrolu nad morskim putevima, ali kopnene rute je teško gledati. Skoro je nemoguće sve ih pratiti“, rekao je za Blumberg Nikolaj Kožanov, stručnjak za Zaliv sa Univerziteta Katar.
Trgovina sa Iranom, iako značajna sama po sebi, smatra se „logističkim mostom“ između Rusije i Bliskog istoka, kao i Južne i Jugoistočne Azije, rekao je šef Ruske trgovinske i industrijske komore Sergej Katirin.
Ruski predsednik Vladimir Putin je na ekonomskom forumu u septembru takođe skrenuo pažnju na potrebu razvoja brodske, železničke i putne infrastrukture duž rute, jer će to „pružiti ruskim kompanijama nove mogućnosti za ulazak na tržišta Irana, Indije, Bliskog istoka i Afrike, a zauzvrat će olakšati snabdevanje iz ovih zemalja. ”
„Radi se o uspostavljanju lanaca snabdevanja otpornih na sankcije do kraja“, rekla je Marija Šagina, ekspert za sankcije i rusku spoljnu politiku u Međunarodnom institutu za strateške studije.
Rusija i Iran ulažu oko 25 milijardi dolara u proširenje trgovinske rute, kaže Šagina.
Rusija je takođe, kako se navodi, u završnoj fazi uspostavljanja pravila koja bi iranskim brodovima dala pravo prolaza unutrašnjim plovnim putevima reka Volge i Don, navodi iranska agencija za pomorske novine.
Trgovina između Rusije i Irana je ove godine porasla, sa prometom koji je premašio 4 milijarde dolara u periodu januar-oktobar 2022, a očekuje se da će premašiti pet milijardi dolara do kraja godine, prema ruskoj Federalnoj carinskoj službi. Ruski izvoz u Iran je do sada skočio za 27 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok je uvoz veći za 10 odsto.