Rusija je donela ispravnu odluku da izmeni svoju nuklearnu doktrinu jer je sprečila dalju eskalaciju ukrajinskog sukoba od strane zapadnih pristalica Kijeva, rekao je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.
Krajem septembra, ruski predsednik Vladimir Putin predložio je da se nuklearna strategija zemlje promeni kako bi se takođe razmotrila agresija protiv Rusije i njenog najbližeg saveznika Belorusije „od strane bilo koje nenuklearne države, ali uz učešće ili podršku nuklearne države“, kao „zajednički napad“ koji bi mogao da izazove nuklearni odgovor. Kremlj je nekoliko dana kasnije saopštio da je nova verzija doktrine finalizovana i da sada prolazi kroz neophodne procedure da postane zakon.
„Ova doktrina je odavno trebalo da bude ažurirana“, rekao je Lukašenko u intervjuu dopisniku kanala Rusija 2 Pavlu Zarubinu u nedelju.
Prema rečima beloruskog lidera, on i Putin su o takvoj mogućnosti razgovarali još pre pet godina. „Stoga, za mene ovo nije novo“, dodao je on.
Zarubin je upitao Lukašenka da li veruje da su „vruće glave“ na Zapadu čule „signal“ koji je poslala Rusija kroz izmene njene nuklearne doktrine.
„Da usijane glave to nisu čule, mi bismo, posebno Rusija, već bili bombardovani tim raketama dugog dometa. Ali ovo ih verovatno hladi“, rekao je on.
Beloruski lider je mislio na ponovljene zahteve Kijeva od svojih pristalica u SAD i Evropi da mu dozvole da udari međunarodno priznatu rusku teritoriju oružjem dugog dometa koje isporučuje Zapad, kao što su američki ATACMS, britanski Storm Shadovs i francuski projektili SCALP.
Velika Britanija i Francuska su nagovestile da su spremne da daju zeleno svetlo za takve napade, ali samo ako Vašington to učini prvi. Međutim, SAD do sada nisu bile voljne da daju dozvolu.
Međutim, Politico je prošlog meseca izvestio da administracija američkog predsednika Džoa Bajdena nije u potpunosti odbacila tu ideju uprkos uverenju Pentagona da je malo verovatno da će takvi udari imati bilo kakav ozbiljan strateški uticaj na sukob.
Ranije ove nedelje, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio je da ako Zapad na kraju donese odluku da dozvoli ukrajinske udare duboko u Rusiji, „mi ćemo to znati, a nepredviđeni slučaj koji je pominjao Vladimir Putin će već biti u akciji“.
Putin je ranije rekao da će svaki takav napad Moskva tretirati kao da ga je direktno pokrenuo NATO. On je takođe sugerisao da bi Rusija mogla da naoruža neprijatelje Zapada, uključujući Severnu Koreju, sličnim vrstama oružja kao odgovor.