Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u sredu označila širenje mpoksa u Africi kao globalnu zdravstvenu opasnost, upozoravajući na mogućnost prelaska virusa preko međunarodnih granica. Ova izjava usledila je nakon sastanka komiteta za hitne slučajeve SZO, gde je generalni direktor Tedros Adhanom Gebrejesus istakao ozbiljnost situacije.
Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) proglasili su mpoks vanrednim stanjem za javno zdravlje na kontinentu u utorak. SZO je izvestila da je ove godine u Africi registrovano više od 14.000 slučajeva i 524 smrtna slučaja, što premašuje prošlogodišnje brojke. Najveći broj slučajeva i smrtnih slučajeva je u Kongu, gde se pojavila nova verzija bolesti koja se lakše prenosi.
Mpoks, poznat i kao majmunske boginje, prvi put je identifikovan 1958. godine. Virus se do nedavno širio uglavnom kroz kontakt sa zaraženim životinjama, ali je 2022. godine potvrđeno da se prenosi i seksualnim kontaktom, što je dovelo do epidemije u više od 70 zemalja.
Novi oblik mpoksa u Kongu izaziva blaže simptome i lezije na genitalijama, što otežava njegovo prepoznavanje i povećava rizik od neprepoznatog širenja. SZO je takođe izvestila o izbijanju u istočnoafričkim zemljama, uključujući Burundiju, Keniju, Ruandu i Ugandu, povezanim sa epidemijom u Kongu.
SZO je oslobodila 1,45 miliona dolara iz svog fonda za hitne slučajeve za podršku odgovorima u Africi, ali je potrebno dodatnih 15 miliona dolara za potpuno finansiranje. Afrički CDC je pozvao na veću međunarodnu pomoć i resurse, dok je globalni odgovor na prethodne slične deklaracije bio pomešan.
Naučnici su zabeležili da je mpoks među decom mlađom od 15 godina sada prisutan u više od 70% slučajeva i 85% smrtnih slučajeva u Kongu. Imunizacija, uključujući vakcinaciju protiv malih boginja, može biti ključna za kontrolu širenja virusa. Kongo je u pregovorima sa donatorima o vakcinama i već je primio pomoć od Britanije i SAD-a.