Zdravstveni radnici u Obali Slonovače počeli su u ponedeljak da deci daju najnoviju vakcinu protiv malarije, što je početak regionalne kampanje za koju se stručnjaci nadaju da bi mogla da obuzda uticaj jednog od najvećih ubica u Africi.
Ova zapadnoafrička zemlja postala je prva koja je počela da primenjuje najnoviju vakcinu protiv malarije u nastojanju da obuhvati oko 250.000 dece mlađe od dve godine. Vakcinu sa tri doze poznatu kao R21/Matriks-M razvio je britanski Univerzitet Oksford, a odobrila ju je Svetska zdravstvena organizacija prošlog oktobra.
Istraživanja sugerišu da je više od 75% efikasan u sprečavanju teških bolesti i smrti u prvoj godini i da se zaštita produžava na najmanje još godinu dana uz pomoć pojačavača.
Alis Kanga je bila jedna od mnogih koja je u ponedeljak dovela svoju decu na vakcinaciju. „To je zaista važno za decu, za njihovo zdravlje“, rekla je ona.
SZO je 2021. godine odobrila prvu vakcinu protiv malarije, poznatu kao Moskuirik, koju je napravio GSK. Ali ta vakcina zahteva četiri doze i zaštita nestaje u roku od nekoliko meseci. GSK je takođe ranije rekao da će moći da napravi samo oko 15 miliona doza.
Ali indijski institut za serum je već napravio 25 miliona doza Oksfordske vakcine i kaže da planira da napravi najmanje 100 miliona svake godine, po ceni od oko 4 dolara po dozi.
Više od 94% od oko 249 miliona slučajeva malarije u svetu i 608.000 smrtnih slučajeva svake godine je u Africi. Parazitsku bolest prenose komarci i najčešće pogađaju decu mlađu od pet godina i trudnice.
Pjer Demba, ministar zdravlja Obale Slonovače, rekao je da je pokretanje vakcinacije protiv malarije pokazatelj posvećenosti vlade da ulaže u decu zemlje.
„Oni su budućnost naše zemlje“, rekao je on.
Adrijan Hil sa Univerziteta Oksford rekao je u saopštenju da uvođenje Obale Slonovače „označava početak nove ere u kontroli malarije“, dodajući da se nada da će vakcina uskoro biti dostupna svim zemljama u Africi koje žele da je koriste.
Ipak, pošto vakcine protiv malarije ne zaustavljaju širenje bolesti, stručnjaci već dugo upozoravaju da će druge mere kao što su prskanje insekticida, poboljšani tretmani i upotreba mreža za krevet i dalje biti kritične.
Savez za vakcinu Gavi, koji pomaže siromašnim zemljama da kupuju vakcine, rekao je da su druge zemlje, uključujući Centralnoafričku Republiku, Čad i Južni Sudan, takođe dobile zalihe vakcine razvijene u Oksfordu.